פרדניזון

היחידה לגסטרו-ילדים
המרכז הרפואי שערי צדק
נכתב על ידי פרופ' דן טרנר

לדף הבית של היחידה לגסטרו ילדים 


מידע למטופל - פרדניזון

חשוב מאוד להכיר את האינפורמציה לגבי כל תרופה הניתנת לך או לילדך. דף מידע זה יעזור לך להבין יותר טוב את התרופה פרדניזון הניתנת באופן שכיח לטיפול במחלות גסטרואנטרולוגיות, כולל דלקות במעי (מחלת-קרוהן וקוליטיס כיבית), דלקת כבד אוטואימונית, דלקת מעי אוטואימונית, ודחייה של השתלת-כבד.
 
מהי תרופת ה"פרדניזון" ולמה היא ניתנת?
פרדניזון הוא תכשיר סינטטי של סטרואידים בשימוש נרחב מאוד ברפואה מזה למעלה מחמישים שנה. לפחות מיליון בני אדם בארצות הברית בלבד מטופלים בכל שנה ושנה בפרדניזון למגוון מחלות. הגוף האנושי מייצר באופן טבעי סטרואידים מבלוטת יותרת הכליה ולא ניתן לחיות ללא נוכחותם בגוף. הסטרואידים הכרחיים להתמודדות עם מצבי דחק, כגון בזמן מחלה או טראומה. בין השאר, הסטרואידים בעלי השפעה אנטי דלקתית חזקה ולכן משתמשים בהם לטיפול במחלות דלקתיות. פרדניזון משפיע על כל שלבי המערכת החיסונית ומכאן יעילותו הרבה במחלות מעי וכבד דלקתיות.
           
כ- 80-90% מהילדים עם קרוהן, קוליטיס או דלקת כבד אוטואימונית יגיבו היטב ומהר לטיפול בפרדניזון. התרופה יעילה מאוד אך תופעות הלואי מונעות מהרופאים לטפל בפרדניזון לתקופה ממושכת. לכן, לאחר 2-4 שבועות של טיפול, ימליץ הרופא באופן טיפוסי להתחיל לרדת בהדרגה במינון התרופה עד להפסקתה המלאה תוך חודשיים - שלושה. לעיתים ירצה הרופא להתחיל תרופה אחרת שתשמור על הדלקת תחת שליטה לאחר הפסקת הפרדניזון.
           
בזמן מתן הפרדניזון, הגוף "מתעצל" לייצר את הסטרואידים בעצמו מבלוטת יותרת-הכליה. לכן, בהפסקת נטילת-התרופה, יש לעשות זאת באופן הדרגתי ולא בבת-אחת. הפסקה פתאומית עלולה להביא לחוסר סטרואידים בגוף וסכנת חיים.
 
מהן תופעות-הלוואי הנפוצות?
 
במינון מקובל ובמתן לזמן קצוב, תופעות לואי משמעותיות ממתן פרדניזון נדירות. במינון גבוה או במתן לתקופה ארוכה (למעלה מחודשיים שלושה) ניתן לראות תופעות לואי שונות שנובעות מפעילות התרופה. תופעות הלוואי של פרדניזון מתחלקות לשתי קבוצות: קצרות וארוכות טווח.
 
התופעות לטווח קצר כוללות הופעת או החמרת פצעי בגרות, צמיחת-שיער, אגירת-נוזלים חולפת שיכולה להוביל לנפיחות בפנים, עליה ברמת הסוכר בדם, עליה בלחץ דם, שינוי במצבי-רוח או בהתנהגות, עלייה בתיאבון, חשיפה לזיהומים, ולעיתים כאבי-בטן שנובעים מפגיעה ברירית הקיבה. תופעות אלו הפיכות עם הפסקת הטיפול. 
 
במידה שהסטרואידים ניתנים במינון גבוה ולאורך זמן (חודשים רבים) ניתן לראות האטת צמיחה בילדים, אוסטאופורוזיס (היחלשות העצמות), קטרקט בעיניים, לחץ-דם גבוה, סוכר גבוה בדם ובעיות במפרק הירך. בכדי לאתר ולטפל מוקדם בסיבוכים אלו, על ילדך להיות במעקב צמוד של הרופא. אין לקחת פרדניזון אם ידועה רגישות יתר לתרופה וכן בנוכחות זיהום פטרייתי מפושט.
 
צריכת פרדניזון עלולה להשפיע על תגובת-ילדך לחיסונים בייחוד במינון גבוה. אין לחסן ילד/ה המטופל/ת במינון סטרואידים גבוה בחיסון חי מוחלש (כגון חיסון לחצבת, חזרת, אדמת או החיסון דרך הפה נגד הפוליו). אם ילדך צריך לקבל חיסון יש להודיע לרופא הילדים כי ילדך נוטל פרדניזון.
 
חשוב להדגיש שני סיבוכים כתוצאה מטיפול בסטרואידים, במיוחד כאשר הם בשימוש לטווח ארוך: ירידה בתפקוד מערכת החיסון ואי-ספיקת בלוטת יותרת-הכליה. בד"כ אין בעיה להתמודד עם זיהומים, אך ישנם מספר זיהומים (כגון אבעבועות-רוח, שחפת או חצבת) שיכולים להופיע בצורה קשה יותר בילדים הנוטלים סטרואידים בכמויות גדולות או לאורך זמן. אם יבוא ילדך במגע עם חולה במחלות שצוינו, עלייך לפנות מייד לרופא.
 
הסיבוך השני מתייחס לתת-פעילות יותרת הכליה שמפסיקה לייצר סטרואידים באופן עצמוני בעקבות המתן דרך הפה. הסימנים למצב כזה הם: בחילה, עייפות, חום, כאבי-פרקים ושרירים, שינויים בעור, לחץ-דם נמוך והתעלפויות. מצב זה יכול להיות מושפע כתוצאה מלחץ או מחלה, טראומה או ניתוח, או מהפסקה פתאומית של התרופה פרדניזון. אין להוריד את המינון או להפסיק את נטילת הפרדניזון ללא אישור הרופא המטפל !
           
איך צריך ליטול את ה"פרדניזון"?
פרדניזון יש לקחת לאחר ארוחה כדי להפחית את ההשפעה השלילית של התרופה על רירית הקיבה. כדאי ליטול את כל הטבליות (או הסירופ) בפעם אחת בבוקר, אלא אם כן הרופא המליץ אחרת. חלק מהילדים מדווחים על הפרעה בשינה אם הטיפול נלקח בערב. לעיתים, אם הטיפול גורר שינוי מצב רוח, ניתן לנסות לשנות את זמן מתן התרופה לערב.
 
למרות התופעות הלואי הרבות של פרדניזון, כשהתרופה נלקחת בצורה מבוקרת ולזמן לא ארוך (עד שלושה חודשים) תופעות הלואי המשמעותיות נדירות. בהתחשב ביעילות הגבוהה של התרופה במחלות דלקתיות קשות, התועלת לעיתים קרובות עולה בהרבה על הסיכון. הרופא יסביר לך את השיקולים בבחירת התרופה.