שערי צדק: טיפול מורכב במום נדיר החזיר לתינוק את היכולת לדבר

 

 

​התינוק, בן שנתיים, נולד עם מלפורמציה (מום) ורידית מפושטת בפנים ובצוואר. המום התפשט לקנה הנשימה, גרם להפרעות נשימה בלילה ולקשיים בדיבור. התינוק הגיע למחלקה לטיפול נמרץ עם קוצר נשימה, במצב של סכנת חיים. עקב המלצות חוזרות הגיעו הוריו של התינוק מאשדוד, עיר מגוריהם לייעוץ במרפאה למומים וסקולריים במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, בניהולו של ד"ר אדם פרקש. שם הוחלט על ביצוע טיפול מתקדם בשם סקלרותרפיה, הזרקת חומר ישירות לתוך כלי הדם החולים אשר גורם לכיווץ המום.
בהתערבות צוות רב-תחומי שכלל מומחי אא"ג, מומים וסקולריים, ריאות ילדים והרדמה ילדים, התינוק עבר שלושה טיפולים של הזרקות בהפרש של חודש לכל הזרקה. כיום הוא נושם ללא מגבלה ומעתה מסוגל לישון ברצף ללא הפרעות נשימה גם בזמן השינה. 

מלפורמציה וורידית, היא מום וסקולרי הגורם לכלי הדם לגדול בצורה לא תקינה. המלפורמציה מתפתחת בדרך כלל עוד ברחם האם ופוגעת בפחות מ- 1% מן האוכלוסייה. תופעה זו בדרך כלל לא מסכנת חיים, אך גורמת לבעיות הפוגעות משמעותית באיכות החיים כגון כאבים, נפיחות, ולפעמים לחץ על איברים חיוניים כמו קנה הנשימה. 
"מומים וסקולריים אינם נפוצים ולכן ברוב המקרים אינם מאובחנים נכון, וכאשר האבחנה נכונה לא תמיד נמצא הטיפול המתאים. בשנים האחרונות פותחו שיטות מתקדמות לטיפול במלפורמציות ורידיות, אולם, הן לא נפוצות בארץ.  טיפול בשיטת סקלרותרפיה נעשה בדרך כלל בשלבים וברוב הזמן לא ניתן לרפא את המום לגמרי, אם כי ניתן לשפר את המצב הקליני של המטופל באופן משמעותי. שיטה זו מתאימה לילדים ומבוגרים הסובלים מכאבים, נפיחות או בעיה אסתטית או במצבים של פגיעה בתפקוד איברים חיוניים.  בשיטה זו אנו משתמשים בחומר ייעודי המוזרק ישירות לתוך כלי הדם החולים וגורם לכיווצם",  מסביר ד"ר פרקש. 
מרפאת מומים וסקולריים בשערי צדק מקבלת מטופלים מרחבי הארץ, ילדים ומבוגרים כאחד ומבצעת למעלה מ-100 פרוצדורות בשנה, הכוללות טיפולים זעיר פולשניים וסקלרותרפיה.