שערי צדק: סדנה ייחודית למטופלי קרוהן וקוליטיס

 

למעלה ממאתיים ילדים ובני נוער הסובלים ממחלות מעי דלקתיות IBD)) השתתפו השבוע יחד עם הוריהם בסדנה ייחודית תחת הכותרת "קסם הבריאות והספורט" במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים.

 

זו השנה התשיעית בה מקיים המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק, סדרת מפגשים עם המטופלים והוריהם, במטרה לשפר את ההרגשה ואת יכולת ההתמודדות של הילדים עם המחלה וכן כדי לענות על שאלות בנושאים שונים המטרידים את המטופלים ובני משפחתם.
 

לאחר ארוחת ערב חגיגית התפצלו המשתתפים לשתי קבוצות, ילדים והורים. בזמן שהילדים ובני הנוער מטופלי IBD בילו ב "חדר בריחה", שוחחו על "קסמים ובריאות" עם הקוסם קליוסטרו" והשתתפו בסדנת "ספורט ובריאות" בהנחיית שחר נייס מ"שערי צדק ספורט", התפנו ההורים להשתתף בהרצאות ובדיונים בהובלת טובי המומחים. פרופ' דן טרנר, מנהל המכון לגסטרו ילדים ותזונה בשערי צדק, הרצה בנושא בריאות העצם בילדים המטופלים בIBD, ד"ר אורן לדר וד"ר רפי לב-ציון מהמרכז הרפואי שערי צדק וד"ר עמית אסא ממרכז שניידר לרפואת ילדים השתתפו בפאנל "הכה את המומחה". וד"ר שלי בן הרוש-נגארי, מנהלת מרפאת מתבגרים במרכז הרפואי שערי צדק, דיברה על התמודדות משפחתית עם ילד החולה במחלה כרונית. הערב נחתם במופע קסמים של הקוסם הנודע "קליוסטרו" ששימח והקסים את המטופלים והוריהם.
לדברי  המארגנים: "לסדנאות אלו תפקיד חשוב בהקניה של כלים מקצועיים להתמודדות עם השלכות המחלה על התפקוד האישי, החברתי והמשפחתי. בקבוצות פוגשים המטופלים, אנשים אחרים שמבינים את מצבם ללא צורך להסביר להם, כי הם בדיוק באותה סירה".
סדנאות ההתמודדות למטופלי IBD מתקיימות מדי חודש, בהנחיית טובי המומחים של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק. יוזמה זו מבטאת את התפיסה הכוללת של המרכז, המלווה את המטופל ואת משפחתו בכל היבטי החיים עם המחלה.
מחקר שפורסם במאי 2011 מצא כי צעירים המאובחנים עם מחלת קרוהן וקוליטיס מצויים בסיכון גבוה יותר להפרעות חרדה ולדיכאון. במחקרים אחרים נמצא שהתערבות מתאימה משפרת מאוד את ההרגשה ואת יכולת ההתמודדות עם המחלה. מחקר שנערך בשערי צדק נמצא כי סדנאות המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים אכן משפרות בפועל את היכולת להתמודד עם המחלה.