שערי צדק: נחנכה מרפאה לכף רגל סוכרתית במעמד שר הבריאות

 

המרכז הרפואי שערי צדק חנך השבוע מרפאה לטיפול בכף רגל סוכרתית שתפעל במסגרת המחלקה האורתופדית.

 

כף רגל סוכרתית הינה זיהום, כיב או הרס רקמות עמוקות בגפה התחתונה של חולה סוכרת. מדובר בבעיה נפוצה הפוגעת קשות באיכות החיים של חולי הסוכרת ומהווה מכשול משמעותי בטיפול במחלה. פצעי כף הרגל הסוכרתית גורמים לפגיעה בתפקוד היומיומי, נכות, תחלואה חמורה ובמקרים קשים אף קטיעת גפה ובמקרי קיצון מוות. 
המרפאה הוקמה על ידי ד"ר מתתיהו נוף, מטובי המומחים לטיפול בכף רגל סוכרתית, שהצטרף לאחרונה לשערי צדק. לדבריו :"הטיפול במחלה דורש עבודת צוות והתייחסות רב תחומית. המרפאה תשתף פעולה עם המחלקה לכירורגיה פלסטית, המחלקה לכירורגית כלי דם, המחלקה לאנדוקרינולוגיה, לצד אחיות מומחיות לטיפול בפצעים ועובדת סוציאלית, ייעוץ תזונתי ופיזיותרפיה".  צוות המרפאה כולל את ד"ר נחום גרינברג, אורתופד בכיר, המסביר כי "הטיפול בכף רגל סוכרתית כולל טיפול בזיהומים, הטריות וניתוחים  לצד הדרכה וייעוץ למטופלים כיצד למנוע זיהומים וסיבוכים מהמחלה".  
סוכרת היא מחלה כרונית שכיחה המהווה נטל כבד על מערכת הבריאות. היארעות הסוכרת בישראל כמו גם בעולם נמצאת במגמת עלייה עקבית. בשנת  2011 הסוכרת היוותה את סיבת המוות הרביעית בישראל, ו- 5.4% מכלל הפטירות (2,196 פטירות) יוחסו למחלה. 10% מן האוכלוסייה חולים במחלת הסוכרת, וכ- 30% מהם יפתחו בשלב כזה או אחר כף רגל סוכרתית". ההערכה היא כי כ-50% מקטיעות הגפיים התחתונות קשורות בסוכרת.
שר הבריאות ח"כ הרב יעקב ליצמן, שהיה אורח הכבוד בטקס, אמר כי המרפאה החדשה היא עוד נדבך בביסוס שערי צדק כבית חולים על,  ובעל חשיבות רבה לתושבי ירושלים והסביבה. כמו כן ציין כי הינו סמוך ובטוח שהמרפאה החדשה תופעל במצוינות רפואית ותוך מתן שרות מעולה, כפי שבשערי צדק יודעים לעשות וכמו שבא לידי ביטוי בכל היחידות הרפואיות הפועלות בבית החולים.