שערי צדק: האם נמצא פיתרון לא ניתוחי ל"מרפק טניס"?

 

מחקר חדש שנערך בימים אלו במרכז הרפואי שערי צדק עשוי למצוא פתרון תרופתי למטופלים הסובלים מ"מרפק טניס" ובכך לייתר את הצורך בניתוח

 

מחקר חדש שנערך בימים אלו במרכז הרפואי שערי צדק עשוי למצוא פתרון תרופתי למטופלים הסובלים מ"מרפק טניס" ובכך לייתר את הצורך בניתוח.

"מרפק טניס" היא אבחנה נפוצה הפוגעת בטווח רחב של גילאים, בין 30-70. היא מתבטאת בכאב במרפק בזמן אחיזה בחוזקה והרמת דברים. מרפק טניס הוא כאב בצד החיצוני של המרפק שמגיע מהגיד. ולמרות השם, מרבית האנשים שסובלים מזה אינם שחקני טניס כלל.

אצל 80% מהסובלים במחלה הכאב עובר ללא טיפול אך אצל ה 20% הנותרים, הכאב הופך להיות כרוני, עבורם אין מנוס מטיפול כירורגי.מנהל היחידה לכירורגיה של היד במרכז הרפואי שערי צדק, ד״ר גרשון זינגר, בחן בחמש השנים האחרונות שימוש בחומצה היאלרונית (HA). הניתנת למטופלים בהזרקה והתוצאות מצוינות. "התמריץ למחקר זה נולד בעקבות מתן זריקות למטופלים שאינם אתלטיים ומסיבות שונות אינם כשירים לעבור את הניתוח" אומר ד"ר זינגר, "מבין 40 מטופלים כאלה שקיבלו את הזריקה, כ85% החלימו".

החומצה היאלרונית מופקת מכרבולת של תרנגול או באופן סינטטי במעבדה ומשמשת כיום לטיפול בדלקת ברכיים, וגם שימוש נרחב בטיפולים אסתטיים כמו מילוי שפתיים וקמטים.

לאור ההצלחה הוחלט להרחיב את היקף הניסוי וכיום מגייס המרכז הרפואי מטופלים נוספים הסובלים מתסמונת "מרפק טניס".


מתוך כתבה שפורסמה בעיתון "כל העיר" בתאריך 27.01.2017