טיפול חדשני בגידולים בלבלב ימנע ניתוחים סבוכים

 

במרכז הרפואי שערי צדק ביצעו לראשונה בארץ טיפול באמצעות גלי רדיו בגידול נדיר שהתגלה בגבר בן 44. בזכות ההליך החדש נמנע המטופל מהתערבות כירורגית נרחבת

 

לראשונה בארץ נערך טיפול אנדוסקופי בגידול בלבלב על ידי שימוש בטכנולוגיה חדשנית של אבלציה בגלי רדיו (Radio-Frequency Ablation). 

בטיפול החדשני הצליח ד"ר אלאין דנקור, מנהל היחידה לאולטרסאונד במרכז הרפואי שערי צדק, לטפל בגידול נדיר בלבלב בגבר בן 44. בזכות הטיפול הרפואי החדש נמנע המטופל מניתוח כירורגי גדול ומורכב הכולל כריתה של התריסריון וראש הלבלב. 

לפני מספר חודשים הגיע למרכז הרפואי שערי צדק גבר בן 44 שסובל מזה חמש שנים מירידה של סוכר בדם, מצב הגורם לבלבול ואף לאובדן הכרה. האבחנה הרפואית שלו הצביעה על אִינְסוּלִינוֹמָה (Insulinoma) - גידול שפיר המפריש את הורמון האינסולין בכמות מוגברת. בנוסף, החולה סבל מרמה נמוכה של גלוקוז בדם. זהו המקרה הראשון בארץ של שימוש בטכניקה זו, ואחד המקרים הבודדים בעולם. "ככל הידוע, יש אולי 50 -100 מקרים שטופלו עד כה בעולם בעזרת המכשיר הזה. אבל הטיפול בגדול הספציפי הזה בלבלב נעשה ב-15 מקרים, מכאן שניתן ללמוד על ייחודו". מוסיף ד"ר דנקור. 

לדברי ד"ר דנקור הטיפול עבר בהצלחה ולאחריו המטופל לא חש כאבים. "מבדיקה ראשונית שערכנו בזמן הניתוח, רמת האינסולין ירדה כמעט לרמה הנורמלית ורמת הסוכר הכללית צפויה להסתדר תוך מספר ימים. המטופל השתחרר לביתו אחרי 24 שעות כשהוא מרגיש מצוין", אמר הרופא. 

ד"ר דנקור מספר כי על ההליך יוצא הדופן שמע לראשונה בכנס רפואי בצרפת אליו נסע. "לפני מספר חודשים נכחתי בהשתלמות במרסיי, שעסקה בטכניקה החדשה המותאמת לעבודה בלבלב. במהלך ההשתלמות הייתי עד לשני הליכים רפואיים ואף ערכנו מספר ניסויים. זוהי טכניקה שמתאימה לא רק להסרת האינסולינומה, שזהו גידול נדיר מאוד, אלא לעוד אינדיקציות שקשורות בלבלב". 

הטכניקה החדשה המכונה RFA, מורכבת על מכשיר אקו-אנדוסקופי רגיל עם מתמר אולטרה סאונד דרכו מוכנסת המחט. באמצעות מכשיר RFA המחט מתחממת ברגע שהיא בתוך האיבר ושורפת את הגידול. 


הכתבה פורסמה באתר NRG בתאריך 08.03.2017 

https://www.nrg.co.il/online/29/ART2/868/116.html