יחידת דיאליזה ילדים עברה למשכנה החדש

 

 

יחידת דיאליזה ילדים ע"ש לסלי וליאון ברמן, עברה למשכנה החדש בבית החולים 'וילף' לילדים שליד המרכז הרפואי שערי צדק. היחידה היא אחת משלוש היחידות החשובות במכון לנפרולוגיה של הילד שעבר אף הוא לאחרונה למשכנו החדש בבית החולים לילדים.
היחידה כוללת 14 עמדות דיאליזה חדשות ומרווחות, 2 עמדות בידוד למטופלים עם זיהומים, מוניטורים ומכשיר פריזמפלקס לפלסמפרזיס שנרכש במרכז הרפואי לאחרונה.
היחידה מטפלת בילדים מלידתם ועד גיל 18 שנים, הסובלים מאי-ספיקת כליות סופנית וזקוקים לטיפול באמצעות מכשיר הדיאליזה כשלב ביניים עד שיעברו השתלת כליה. היחידה בשערי צדק הייתה הראשונה בארץ להציע טיפול זה לילדים, ונותרה הגדולה מסוגה והיא מרכזת חולים מירושלים, מדרום הארץ ואף מטפלת במקרים מורכבים משטחי הרשות הפלשתינאית.
"טיפול בקבוצה גדולה של מטופלים הסובלים ממחלה כרונית מחייבת תשומת לב מיוחדת לדגשים בטיפול", מוסיף פרופ' פרישברג, מנהל המכון לנפרולוגיה של הילד, "היחידה החדשה מעוצבת, מרווחת ומאפשרת טיפול יעיל יותר בילדים בידי צוות רב-מקצועי הכולל רופאים, אחיות, צוות פסיכו-סוציאלי-חינוכי ויועצים מתחומים שונים. הצוות מלווה את המטופל משלבי המחלה הראשונים דרך תקופת הטיפול בדיאליזה ועד המעקב שאחרי השתלת הכליה. ההתמקדות בצרכים הרפואיים בלבד עלולה להחטיא את המטרה שהרי יש לדאוג לחזק, בה במידה, גם את ה'מחוזות הבריאים' של המטופל. עלינו לדאוג להקנות לו כישורי חיים ולאפשר את שילובו בתוך המשפחה ובחברה הסובבת אותו. הקומפלקס החדש יכול לסייע בהקניית ביטחון וכלים להתמודדות לילדים המגיעים מדי יום למחלקה מרווחת ומעוצבת להפליא עם מכשור רפואי מתקדם".
המכון לנפרולוגיה של הילד מטפל בילדים מינקות עד בגרות, הסובלים ממגוון מחלות כליה: חלקן מולדות והאחרות נרכשות. בין המחלות המולדות נמנים מומים מבניים בכליות ודרכי השתן שאת חלקם ניתן לאבחן, בעזרת אולטרסאונד, עוד במהלך ההיריון. המכון נחלק לשלוש יחידות רפואיות: היחידה הראשונה, היא אשפוז יום ומרפאה לילדים, "המטרה של אשפוז היום היא לייתר, ככל הניתן, אשפוז ארוך בבית החולים". מסביר פרופ' יעקב פרישברג, "היות שמחלות כליה כרוניות מערבות לעיתים תכופות מערכות נוספות בגוף, מבוצע מעקב רב-מקצועי אחר החולים האלה. על קבוצה זו נמנים גם 125 מושתלי הכליה העתידים להיות במעקב רפואי כל חייהם". היחידה השנייה היא היחידה להמודיאליזה המטפלת בילדים הסובלים מאי-ספיקת כליות סופנית וממתינים להשתלת כליה. היחידה השלישית היא השירות לדיאליזה צפקית המעניקה תמיכה והדרכה למטופלים ולמשפחתם באמצעות מכשיר דיאליזה ביתי דרך הצפק.