לקחת את הניתוח בהליכה

 

 

מעל חצי מיליון ישראלים סובלים מכאב ומגבלה משמעותיים על רקע פגיעה בסחוס של מפרק הברך או הירך. עבור חלק מהם החלפת מפרק היא הדרך היחידה לשמור על איכות חיים טובה. בכל שנה מבוצעים בישראל 10,000 החלפות מפרק ברך או ירך. התבגרות האוכלוסייה והעליה בפופולריות של ניתוח זה גרמו לכך שבחלק לא קטן מבתי החולים הציבוריים בארץ התור לניתוח הוא 12 חודשים ויותר. בהתחשב בכך שהמתנה ממושכת פוגעת בסיכויי ההצלחה של הניתוח מדובר בבעיה רפואית משמעותית. התור הארוך דוחף מטופלים לרפואה הפרטית שם התור קצר יותר וכיום כמחצית מניתוחי החלפת מהפרק בישראל מבוצעת ב 5 בתי חולים פרטיים. 

בעולם הולכת וצוברת פופולריות שיטה להאצת ההחלמה מהחלפת מפרק, שיטה שמצד אחד מקצרת את האשפוז וחוסכת סכומי עתק למערכות הבריאות ומצד שני משפרת את חווית ההחלמה. ד"ר אמיר רובין אורתופד מנתח, הטמיע במרכז הרפואי שערי צדק את הגרסה הישראלית של השיטה שפותחה בדנמרק ושוכללה בהולנד. ד"ר רובין מספר: "עד להטמעת השיטה האשפוז המינימלית לאחר החלפת מפרק היה כשבוע. בתוך חודשים בודדים למעלה ממחצית המטופלים יצאו לביתם בתוך שלושה ימים או פחות, חלק משמעותי שוחרר הביתה בתוך פחות מ – 48 שעות. ראינו שאפילו שחרור מטופל בתוך מעט יותר מ – 12 שעות לאחר הניתוח לא היה בעייתי. השיטה המכונה החלמה מואצת כוללת הכנה מקיפה, הפחתת העומס הביולוגי הקשור לניתוח, להרדמה ולטיפול התרופתי, תנועה מוקדמת ואימוץ מהיר של סממני בריאות. בית חולים שערי צדק הוא בית החולים הציבורי הראשון בארץ בו המטופלים מתחילים ללכת ביום הניתוח (בין שעתיים ל 6 שעות מהיציאה מחדר ניתוח). המעבר להחלפת מפרק ברך או ירך באשפוז יום שנחשב עד לאחרונה למדע בדיוני הפך במרכזים רפואיים שונים בעולם לדבר שבשגרה וד"ר רובין מאמין שבתוך זמן קצר גם בארץ ניתן יהיה להגיע להחלפת מפרק בלי להביא מברשת שיניים. 

החלמה מואצת היא דוגמא מצוינת כיצד מערכת בריאות יכולה להפחית הוצאות באופן דרסטי ומדובר כאן בחיסכון של מספר אלפי שקלים למטופל רק בהוצאות ישירות ובאותו זמן לשפר את איכות הטיפול. מקרים רבים מראים ששיטת ההחלמה המואצת כשמה מפחיתה את הזמן לחזרה לתפקוד, מפחיתה את הכאב האופייני לתקופת החלמה ואפילו מפחית בצורה משמעותית מאוד את שיעור הסיבוכים.