​חזרה לשגרה- תשנו על זה: איך מסדרים את מחזור השינה לקראת שנת הלימודים?

 

 

שנת הלימודים בפתח וחלק מההורים כבר מתחילים בהכנות. ילקוטים, מחברות  עטופות, חולצות בית ספר- הכל חשוב מאוד אבל חשוב לזכור שההכנה לשנת הלימודים לא יכולה לכלול רק את הציוד. לא פחות חשוב זה להכין את התלמידים עצמם וכאשר אני מדבר על מוכנות הדבר החשוב ביותר הוא סידור של מחזור השינה.​ מתבגרים רבים נוטים לדחות את שעת השינה בלילה בזמן החופש ובהתאם לדחות את שעת ההתעוררות לשעות הבוקר המאוחרות (במקרה הטוב). כאשר מתבגרים אלו ינסו לחזור ולהתעורר לשעת אפס, הם יגלו שמדובר במשימה שאינה פשוטה בכלל. כולנו מצויידים ב"שעון שינה" שמרכזו נמצא באיזור ההיפותלמוס במוח. שעון זה מורה לגוף ללכת לשון בשעות מסויימות בהן אנו חשים עייפות ולהתעורר בשעות מסוימות בהן אנו אמורים לחוש רעננים ומוכנים למטלות היום. שעון השינה מושפע מגורמים שונים הן מולדים והן סביבתיים. בדרך כלל, ניתן להשפיע על שעון השינה  ולכוון אותו לשעה הרצויה אך מדובר בתהליך שלוקח זמן.  כאשר אנחנו טסים בטיסות טראנסאטלנטיותומגיעים לאיזור זמן שונה,  אנחנו צריכים להזיז את שעון השינה במהירות וזה לא תמיד דבר פשוט. רובינו נסבול במשך מספר ימים מיעפת (ג'ט-לג):  לא נישן טוב בלילה גם אם נלך לישון בזמן ולמחרת נהיה עייפים ועצבניים.
על מנת למנוע מצב דומה בימים הראשונים ללימודים מומלץ מאוד להתחיל להזיז את שעון השינה כבר כמה ימים לפני תחילת שנת הלימודים. 


מחקרים הראו שהשינה היא אחד הפרמטרים החשובים ביותר בתהליך  הלמידה והיא חשובה יותר משינון למשל. לצערנו, מרבית הילדים היום הולכים לישון מאוחר מדי וישנים מעט מדי. כתוצאה מבעיה זו יש גידול עצום בשכיחות הפרעות קשב וריכוז, בקשיי למידה ובבעיות אחרות כמו כאבי ראש.
מומלץ מאוד להקפיד במהלך שנת הלימודים על "הגיינת שינה טובה" – הליכה לישון בתנאים מתאימים (חדר חשוך, קריר, שקט וללא טלביזיה או מחשב) ובשעה קבועה פחות או יותר ומוקדמת מספיק, על מנת שתתאפשר שינה איכותית  שבעקבותיה יקומו התלמידים רעננים ומוכנים ליום החדש.