​חושבים מחוץ לבקבוק. שתיית קוקה-קולה במקום ניתוח מורכב

 

 

 כ' עבר ניתוח להשתלת ריאה במהלכו נגרם נזק עצבי במערכת העיכול שהוביל להיווצרות גוש סיבי ענק בקיבה. הרופא רשם טיפול בעזרת קוקה קולה וחסך לו ניתוח מורכב.​
כ', בן 71 סובל ממחלת כליות קשה ועבר ניתוח להשתלת ריאה. בעקבות הניתוח הוא סבל מחולשה מוטורית של הקיבה אשר הובילה להיווצרות בזואר – גוש סיבי שנוצר משאריות מזון בקיבה. הבזואר בקיבתו של כ' הגיע לקוטר של 7 ס"מ. 

הבזואר נגרם כתוצאה משיתוק חלקי או חולשה מוטורית של  הקיבה (גסטרופרזיס). במצב זה הקיבה אינה טוחנת ומערבלת את המזון באופן תקין ומעכבת עברת מזון לתריסריון. אצל רוב החולים הגורם אינו ידוע ובחלק מן המקרים תופעה זו נגרמת לאחר ניתוחים באזור הקיבה ובבית החזה. לעיתים נדירות ,היווצרות גושים סיביים משאריות מזון בקיבה, עלולים להגיע לממדים גדולים מאוד. "כ' איבד משקל רב וסבל מהקאות בלתי נשלטות אשר היוו סכנה לריאה המושתלת בשל חשש לשאיפת שאריות מזון". מסביר ד"ר יוסף ליסי, מנהל היחידה לנוירוגסטרואנטרולוגיה ורצפת האגן במרכז הרפואי שערי צדק, הרופא אשר טיפל בכ'. "במקרים מסוג זה, אנו מנסים לפורר את הבזואר בפעולה אנדוסקופית על ידי לולאה חשמלית, ולהוציא את חלקי הבזואר על ידי רשת קטנה (סל) שניתן להחדירה לקיבה בעזרת סיב אופטי באמצעותה ניתן ללכוד ולשלוף גופים זרים מהקיבה". 

 לאחר שני ניסיונות כושלים להסרת הבזואר בעזרת אנדוסקופ ולולאה חשמלית בבית חולים אחר, הומלץ לכ' לעבור ניתוח לפרוסקופי שהיה אמור לכלול פתיחת קיבה, שליפת הבזואר, והרחבת מוצא הקיבה ( פילורופלסטיה). המטופל הופנה להתייעצות אצל ד"ר ליסי, אשר החליט לנסות להמיס את הבזואר על ידי, לא אחר מאשר משקה קוקה קולה.

"הספרות הרפואית מתארת לראשונה שימוש רפואי בקוקה קולה להמסת בזואר בשנת 2002, על ידי רופא יווני בשם לאדאס אשר צפה במוסכניק שלו מסיר חלודה מברגים בעזרת קוקה קולה", מספר ד"ר ליסי ומרחיב, "אותו רופא ניסה את השיטה על מטופליו והיא התגלתה יעילה. מאז הצטברו יותר ויותר עדויות המדברות על תוצאות מדהימות". 

מחקר יפני אשר פורסם בשנה האחרונה, באחד מכתבי העת המוכרים בתחום הגסטרואנטרולוגיה, בחן יעילות  של מספר חומרים  לפירוק בזואר, הבדיקה נעשתה כאשר הוכנסו חלקי בזואר למבחנות יחד עם חומרים בעלי פוטנציאל המסה כמו אנזים מצמח הפאפאיה ואנזימים מפרקי צלולוז - קוקה קולה, דיאט קולה ומים מוגזים (סודה). קוקה קולה ודיאט קולה נמצאו היעילים ביותר בפירוק הבזואר. "עד לא מזמן  הטיפול התרופתי נעשה באמצעות אנזים פפאין, המצוי בצמח הפאפאיה הטרופי", מסביר ד"ר ליסי, "אנזים זה מפרק חלבונים ונמצא יעיל לטפול בבזואר, אם כי, הוא עובד לאט יותר כך שבמצבים מורכבים ודחופים הקוקה קולה יעילה יותר". יכולת הקוקה קולה לפרק את הבזואר קשורה כנראה לריכוז גבוה של חומצה פוספורית  במשקה זה וגם לגז שמגביר את יכולת ההמסה".

על פי ד"ר ליסי יומיים אחרי שהחל כ' לשתות קולה תהליך ההמסה החל לתת אותותיו והגוש קטן. "במקרה שלנו היה צורך לעקוב אחר תפקודי כלייה ומלחים בדם בשל מחלת הכליות של המטופל. בתוך שלושה ימים הגוש בקיבתו של כ' נעלם לגמרי ובמעקב שביצענו לא נוצרו גושים נוספים. אנו ממשיכים במעקב ובמשטר תזונה ללא צריכת סיבים מורכבים לפירוק, כגון, לחם שחור, קליפות של ירקות ופירות למניעת גושים בסדר גודל כזה. נכון להיום כ-3 שנים לאחר המקרה לא נישנה אצלו מיקרה של חזרת בזואר. הטיפול הייחודי חסך נזק נוסף לריאה המושתלת ", מוסיף ד"ר ליסי.  

למכורים שחושבים כי הנה חותמת רפואית לכך ששתיית קוקה קולה בריאה, ד"ר ליסי מדגיש ומזהיר כי הפתרון הטיפולי הינו נקודתי וכי שתיית קוקה קולה בטווח ארוך אינה מומלצת. "הקוקה קולה אינה בריאה במיוחד בשל החומרים הממתיקים, שהיא מכילה והטיפול באמצעותה חייב להיות מבוקר. המינון המומלץ לשתייה הוא בין 2-3 ליטרים למשך שלושה ימים עד שבועיים, כאשר השתייה מתבצעת בבית החולים".

לדברי ד"ר ליסי, המניעה הטובה ביותר היא הקפדה על עקרונות תזונתיים: כלכלה ללא סיבים בלתי מסיסים. מה שדורש הדרכה מדוקדקת על ידי תזונאית. "המטופל מתבקש לדווח כשיש החמרה בתסמיני הגסטרופרזיס שלו, המעלה חשד להיווצרות בזואר. במקרה כזה מבצעים גסטרוסקופיה (בדיקת קיבה על ידי סיב אופטי) ואם יש בזואר קטן שולפים אותו תוך כדי הבדיקה".