המוניטור הזעיר שמסייע לאבחן האם שבץ מוחי נגרם מהפרעות בקצב הלב

 

Reveal LINQ הוא מוניטור לבבי זעיר מוזרק המנטר את קצב הלב ומשדר את הנתונים באמצעות מערכת ניטור מרחוק, המתריעה על הפרעות קצב לב שעלולות לגרום לשבץ מוחי. מתי חשוב להשתמש בו ולמי הוא יעיל ?ד"ר אהרון מדינה וד"ר רוני אייכל מסבירים

 

שבץ מוחי (CVA) הוא גורם התמותה השלישי בעולם המערבי. הוא מתרחש כאשר ישנה הפרעה פתאומית באספקת הדם לרקמת המוח וכתוצאה מכך, נוצר חוסר תפקודי נוירולוגי בגוף כמו הפרעה בדיבור, חולשה או שיתוק של הגפיים וקשיים בהליכה. במקרי קיצון, שבץ מוחי עלול לגרום למוות.
 
היות שחלון ההזדמנויות לטיפול בשבץ הוא קטן, חשוב לזהות את הסימנים במהירות. אולם, במקרים רבים, שבץ מוחי הוא תוצאה של הפרעה בקצב הלב. אבל לא ניתן להגיע לאבחנה הזו, ללא ניטור רציף המאתר הפרעות בקצב הלב.

 מכשיר חדש של חברת מדטרוניק עשוי לסייע באיתור מהיר יותר הפרעות קצב הלב. המכשיר, Reveal LINQ, הינו מוניטור לבבי מוזרק (אורכו כ-4 ס"מ, רוחבו כחצי ס"מ ועוביו כ-3 מ"מ) המאפשר ניטור רציף של פעילות הלב ואיתור הפרעות קצב המשודרות מההתקן לצוות הרפואי באמצעות מערכת ניטור מרחוק.ד"ר אהרון מדינה, מנהל היחידה לאלקטרופיזיולוגיה, במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, מסביר כי מדובר בטכנולוגיית ניטור זעירה ונוחה לשימוש. "המכשיר מוזרק קרוב ללב במהירות רבה וללא כאבים.המכשיר הוא למעשה כמו א.ק.ג, רק הרבה יותר משוכלל. הוא מנטר במשך כל הזמן את פעילות הלב. חשוב להדגיש שהוא אמצעי אבחנתי ולא טיפולי".

מתי המכשיר יעיל?
ד"ר מדינה מסביר כי הייחוד של מכשיר זה לעומת מכשירי ניטור לפרקי זמן קצרים יותר, הוא היכולת שלו לנטר את קצב הלב למשך 24 שעות במשך 3 שנים ברציפות. "לא רק זאת. המכשיר גם מקליט ושומר את הקריאות מה שיכול לסייע ולבדוק מה קרה בכל זמן", הוא אומר.
  
לא רק לטפל בשבץ - לברר למה הוא קורה
ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת השבץ במרכז הרפואי, שערי צדק, מוסיף ואומר כי מטרת הניטור היא לא רק לטפל במי שמגיע לאחר שבץ חד פעמי, אלא לבדוק את הסיבות לכך.

"מדובר בעיקר בחולים מבוגרים הסובלים מפרפור פרוזדורים, מה שגורם להתכווצות לא תקינה של עליות הלב וגורם לדם לייצר קרישים בעלייה השמאלית של הלב. הפרפור יכול להיות מצב עקבי או כזה שבא והולך, ואז באמצעות הניטור ניתן לזהות את הדפוס ולתת טיפול תרופתי לדילול הדם שמקטין את הסיכוי לשבץ נוסף".

 לדבריו, במחקרים חדשים התגלה שאפילו ניטור ממושך של א.ק.ג במשך חודש לא מגלה את רוב האירועים של פרפור פרוזדורים, אולם בניטור ממושך של עד שנה, ניתן לגלות אותם.

לקריאה נוספת לחצו כאן