הבעל התמוטט עקב דום לב, האישה ביצעה בו החייאה וחייו ניצלו

 

 

א. היה סבור כי הוא התעורר לבוקר שבת טיפוסי בחיק המשפחה, אך באותו היום הוא התמוטט עקב דום לב. אשתו, טליה זכרה היטב את תרגילי ההחייאה שלמדה מצפייה בתכנית הטלוויזיה 'האנטומיה של גריי' והצילה את חייו
א., בן 51, מירושלים סבל ממחלת לב כלילית שגרמה לחסימה בשלושת עורקי לבו. לאחר שלושה התקפי הלב וארבעה צנתורים טיפוליים שעבר במהלך 10 השנים האחרונות הוא החליט לאמץ
אורח חיים בריא יותר ולהקפיד על תזונה נכונה. מצבו הבריאותי הלך והשתפר והוא השתקם. באחת השבתות התכוונה המשפחה להתיישב לארוחת הבוקר המשותפת, אך ללא כל התראה מוקדמת א. לקה לפתע בדום לב בשל פרפור חדרים.
"א. הרגיש מצוין באותו היום. הוא ניגש אל המטבח ולפתע חש ברע, הוא קרא בשמי ומיד צנח אל הרצפה", מספרת הרעיה. "ניסיתי להעיר אותו אך מאחר שלא הגיב ולאור ההיסטוריה הרפואית
שלו הייתה לי הרגשה כי מדובר בדום לב". הרעיה ניסתה בהצלחה לשחזר את מה שראתה בסדרת הטלוויזיה הפופולרית 'האנטומיה של גריי' וביצעה בו החייאה במשך כ- 20 דקות שנראו עבורה
כמו נצח. בינתיים, בנם בן ה-12 הזעיק עזרה וצוות הפרמדיקים שהגיע למקום, המשיך בביצוע פעולות החייאה שנמשכו בשערי צדק. במהלך ההחייאה קבל כ- 15 מכות חשמל, האחרונה בכניסה למרכז הרפואי שערי צדק, שם נמשכו פעולות החייאה ומתן תרופות לייצוב קצב הלב והדופק.
"אלו היו רגעים מפחידים  מאוד עם תסריטים רבים שעוברים בראש, אך בכל פעם שנראה היה כי הצוות המטפל איבד את התקווה, איציק חזר אלינו", מוסיפה הרעיה.
 א. הובהל ליחידת טפול נמרץ לב ומאוחר יותר עבר גם צנתור שלא הדגים חסימה. ד"ר מרק קלוטשטיין, מנהל יחידת אשפוז קרדיולוגי בשערי צדק המטפל בו מזה כ-10 שנים, הוזעק לבית החולים.
" אמנם מצבו הלבבי של א. היה יציב והצנתור לא הדגים עדות להתקף לב חריף אך הוא היה בחוסר הכרה עמוק,עיניו זזו מצד לצד, דבר העלול להעיד על נזק בגזע המוח. במקרים מסוג זה, נזק נוירולוגי חמור הוא דבר שכיח. כדי לנסות למנוע נזק מוחי בשל חוסר חמצן קיררנו את גופו לטמפרטורה בטווח שבין 32- 34 מעלות צלזיוס. לאחר 24 שעות במהלכן המוח היה שרוי במעין 'קירור' ויומיים נוספים בהם היה מורדם בשל כאבים עזים בעקבות שברים בצלעות כתוצאה מההחייאה הממושכת, הוא התעורר ולמרבה ההפתעה אפילו זכר כמה פרטים מאותו היום".
לדברי ד"ר קלוטשטיין הסיבה לדום הלב הייתה צלקת ישנה בשריר הלב, משנית להתקף לב בו לקה לפני כ-10 שנים. "צלקות מסוג זה הינן גורם נפוץ לפרפור חדרים ולדום לב. חולים עם ירידה קשה בתפקוד החדר השמאלי וצלקת גדולה, מועדים לדום לב ועוברים השתלה של דה-פיברילטור תת עורי (קוצב לב עם מנזע) כדי למנוע מוות פתאומי. אך גם חולים עם ירידה קלה או בינונית בתפקוד החדר, כמו א. עלולים ללקות בדום לב והדרך היחידה להצילם היא התחלה מיידית של החייאה ובמיוחד עיסוי לב. אמצעי נוסף הינו הימצאות דה-פיברילטורים אוטומטיים במקומות ציבוריים כמו קניונים, בתי כנסת וכו'. הדבר עשוי להציל חיים רבים ולמנוע או להפחית נכות נוירולוגית בעקבות אירוע דומה". "א. הוא איש חזק עם נשמה חזקה", מספרת הרעיה. אך החוסן האמיתי לדברי ד"ר קלוטשטיין הוא של אשתו שלא איבדה את העשתונות ובזכות תגובתה המהירה חייו של ניצלו. "היא הזעיקה עזרה, דבר שמאוד חשוב לעשות במצבים כאלה והחלה בביצוע החייאה עם המון כוח ונחישות, תוך דקה או שתיים מרגע שהתמוטט בעלה".
כעבור אשפוז של כ-10 ימים א. עבר השתלה של דה-פיברילטור תת עורי ושוחרר לביתו במצב יציב. הוא צפוי לעבור תהליך של שיקום בביתו. הרעיה בינתיים  כבר החליטה להוציא מתוק מעז וביקשה משני ילדיה לכתוב עבודה כיצד כדאי לנהוג ולגלות נחישות במצב הדורש טיפול רפואי דחוף. את העבודה הילדים יציגו לבני כיתתם כדי לתת להם מידע ואולי לסייע להם היא ויקלעו, חלילה, למצב דומה.