צפצפה נשאפה לריאותיו של בן ה- 9, מבנה הצפצפה מנע חנק

 

​ילד בן 9 שאף צפצפה בעת משחק בביתו התוצאה, כל נשימה עמוקה הביאה עמה צפצוף

 


ט. בן ה-9 שיחק בביתו בצעצוע מצפצף. במהלך המשחק הוא נשף ושאף עד שנשאפה לריאותיו הצפצפה הפנימית של הצעצוע. הוא השתנק והתקשה לנשום ובכל נשימה עמוקה שלו צפצף. הוא הגיע למחלקה לרפואה דחופה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק ובדיקה שנערכה במקום הראתה כי הוא סובל מירידה בכניסת האוויר לריאתו הימנית. הוא הוכנס לניתוח דחוף במהלכו חולצה בהצלחה הצפצפה.ד"ר איתי חן, ממחלקת אף אוזן גרון במרכז הרפואי, שניתח את טינא מסביר: "ט. הגיע אלינו מבוהל עם קשיים קלים בנשימה. הוא הוכנס לניתוח ברונכוסקופיה קשיחה, במהלכו זוהה גוף זר לבן בסימפון הימני הראשי. הצפצפה חולצה בקלות רבה ובדיקה נוספת הראתה כי לא נגרם לו כל נזק בדרכי האוויר. מבנה הצפצפה אפשר מעבר אויר חלקי לריאה הימנית ובכך נמנעה סגירה מוחלטת של מעבר האוויר שהייתה עלולה להיגרם משאיפת גוף זר אחר".
לאחר השגחה של 24 שעות טינא שוחרר לביתו במצב טוב, עם לקח חדש לא להכניס צעצועים לפה. "אנו רואים מדי פעם שאיפה של גופים זרים שעלולים לסכן חיים", מסביר ד"ר גיורא וייזר, רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה ילדים במרכז הרפואי שערי צדק שקיבל את ט. "במקרה הזה ברור כי מדובר בגוף זר שנמצא בדרכי הריאה ולמזלו של הילד לא גרם לו למצוקה נשימתית, אך כל מצב דומה מחייב בדיקה דחופה".
"חייבים להיזהר בכל הנושא של הימצאות חפצים וצעצועים קטנים מהישג ידם של ילדים קטנים או הכנסתם לפה אצל ילדים גדולים יותר", מזהיר ד"ר וייזר.