נרכש הרובוט החדיש בעולם לניתוחי עמוד שדרה

 

 

הרובוט החדש שיחליף את הרובוט הישן RENNAISANC, מהיר יותר, יציב יותר ומאפשר טווח עבודה רחב יותר. הודות לרמת הדיוק הגבוהה שהוא מאפשר, גידול זעיר בעמוד השדרה של נערה בת 17, הוסר בהצלחה בעזרת הרובוט החדש.
MAZOR X, הרובוט החדש לניתוחי עמוד שדרה, שנרכש לאחרונה ע"י המרכז הרפואי שערי צדק, מצטרף ל RENNAISANCE, הרובוט הישן, שישמש מעתה גם לניווט של ניתוחי מח ויאפשר טווח פעילות רחב יותר בעמוד השדרה. הרובוט מצויד בתוכנה המאפשרת הדמיה תלת ממדית של מבנה עמוד השדרה ותכנון קדם ניתוחי מדוקדק. עם נפח עבודה העולה על זה של הרובוט הישן, יציבות מוגברת, מהירות ביצוע גבוהה יותר ודיוק רב יותר. מדובר ב"צעד הבא" בניתוחי עמוד השדרה. 

ע. נערה בת 17, סבלה מכאבי גב עזים ביום ובלילה. נמצא כי הגורם לכאבים הוא גידול זעיר בעמוד השדרה מסוג Osteoid Osteoma. "הגידול הפריע לע. לנהל אורך חיים תקין", מספרת אמה, "הפתרון היחיד שהוצע לנו היה ניתוח אגרסיבי שכלל הוצאת חלק מהחוליה וקיבוע. חלופה נוספת שהוצעה לנו הייתה ניתוח בחו"ל". 
ע. עברה ניתוח להסרת הגידול בבית חולים אחר, שכשל בשל גדלו המזערי של הגידול שהקשה לוודא את כריתתו במהלך הניתוח. היא הופנתה לייעוץ במחלקה האורתופדית בשערי צדק שם הומלץ לה על ביצוע ניתוח בעזרת הרובוט. בניתוח שבוצע על ידי ד"ר יאיר ברזילי, מנהל יחידת עמוד שדרה, ד"ר הראל ארזי, מנהל שירות עמוד שדרה ילדים בשערי צדק, מנהל המחלקה האורתופדית פרופ' פייזר, הוסר הגידול, ובתוך שבוע ימים הכאבים פסקו. 
הרובוט החדש הוא פרי פיתוחה של חברת מזור רובוטיקה הישראלית, אשר בחרה ביחידת הגב בשערי צדק כאחד מארבעה מרכזיים עולמיים שהשתתפו בתהליך הפיתוח של הרובוט החדש, לפני הפצתו העולמית. בהמשך הפך שערי צדק למרכז הרפואי הראשון והיחיד בארץ שרכש את הרובוט החדש. עד היום בוצעו בהצלחה באמצעותו עשרות ניתוחי עמוד שדרה מסוגים שונים. 
ד"ר הראל ארזי מנהל שירות ניתוחי עמוד שדרה בילדים בשערי צדק  מספר כי בשערי צדק כבר בוצעו יותר מ 30 ניתוחים בהכוונה רובוטית בעיוותי עמוד שדרה בילדים (עקמת). "בשל המבנה האנטומי הבלתי רגיל של החוליות וסכנה לפגיעה בעצבים ובאיברים חשובים נוספים, ישנה חשיבות גדולה במיוחד לדיוק במיקום המשתלים בעמודי שדרה בעלי מבנה שונה מהרגיל. הרובוט החדש מאפשר יציבות ודיוק  גדולים עוד יותר במיקום המשתלים בעמוד השדרה ובכך מקטין את הסיכון לסיבוכים תוך כדי ולאחר הניתוח".
לדברי ד"ר יאיר ברזילי, מנהל יחידת עמוד שדרה בבית החולים שערי צדק, המערכת החדשה תאפשר בעתיד הקרוב אינטגרציה בין הטכנולוגיה הרובוטית לטכנולוגית הניווט הממוחשב. שילוב הטכנולוגיות יאפשר בקרה תוך ניתוחית על דיוק הפרוצדורה הרובוטית, "מעין צפייה בזמן אמת במתרחש תוך הגוף", מסביר ד"ר ברזילי. מעבר לכך "המנתח מגיע לחדר הניתוח כשהוא יודע אילו משתלים נדרשים, מה רוחבם ואורכם, היכן נדרשים משתלים בין גופי החוליות ואילו חיתוכים נדרשים לביצוע בחוליות  כדי להפוך עמוד שדרה לא מאוזן לעמוד שדרה מאוזן ויציב. מדובר בפקטור המוריד חלק מהמתח הכרוך בביצוע ניתוחים מורכבים אלו ומעלה את בטיחות הניתוח ".