בן 82 אובחן לראשונה בחייו עם מום מולד וטופל בהצלחה במחלקת אנגיוגרפיה

 

 

מומים וסקולריים הם הפרעה מולדת הגורמת להתפתחות לא תקינה של כלי הדם המאובחנת ברוב המקרים בילדות או בשלבי הבגרות המוקדמים. לפני כשבוע, אובחן במרכז הרפואי שערי צדק מטופל מעל גיל 80 עם מום מולד, הגיל המתקדם ביותר שתואר עד כה בספרות הרפואית

המטופל, גבר בן 82, הגיע אל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז הרפואי שערי צדק, כאשר הוא סובל מנפיחות קשה ברגלו השמאלית. בשל גילו, שיערו הרופאים כי מדובר בקריש דם בוורידי רגלו, בעיה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אך להפתעתם, הבדיקה לאיתור קרישי דם היתה שלילית. בשל כך, הופנה המטופל לביצוע בדיקות אולטרסאונד, CTואנגיו-גרפיה שהדגימו מלפורמציה נדירה מאוד בכלי הדם באגן. לפי ד"ר אדם פרקש, מנהל מרפאת מומים וסקולריים בשערי צדק שטיפל במקרה המיוחד, מדובר במקרה נדיר של AVM(מום וסקולרי מולד) של האגן וכי הגיל המאוחר ביותר שתואר עד כה הוא 60.
"בבדיקת אנגיו-גרפיה, גילינו כי בנוסף למום המולד, המטופל סבל מחסימה אנטומית של הוורידים באגן. המטופל סיפר כי הוא מעולם לא סבל מסימפטומים כלשהם האופייניים לבעיה  עד להגעתו לבית החולים, לפני מספר חדשים. אנו משערים כי עד הגעתו הוא היה אסימפטומטי מה AVM, והנפיחות ברגלו התפתחה בשל החמרה בחסימה האנטומית של וורידי האגן", מסביר ד"ר פרקש והוסיף, "טיפלנו בחסימה על ידי צנתור וורידי האגן בעזרת סטנט מתכתי. לאחר חמישה חודשי מעקב, הנפיחות ברגלו של המטופל נעלמה לחלוטין וחל שיפור משמעותי במצבו".