"שערי צדק": צנתור מוחי בגישה חדשנית ביולדת שהחלה לפרכס לאחר הלידה

 

המיקום החריג של הדימום, שהופיע בהפתעה לאחר לידה מוצלחת, הביא את המנתחים להשתמש בצנתור מוחי דרך העין, מה שמנע את פתיחת הגולגולת

 

צנתור מוחי בגישה חדשנית, שמנע את הצורך בניתוח מורכב לפתיחת הגולגולת, בוצע במרכז הרפואי "שערי צדק" ביולדת שהחלה לפרכס זמן קצר לאחר שילדה את בתה.

היולדת בת 27 בשבוע ה-38 להריונה הגיעה למיון המיילדותי בבית החולים, לאחר 17 שעות שבמהלכם חוותה צירי לידה. הצוות המיילדותי ציין שהיא נראתה נינוחה ולא דיווחה על כאבים חריגים המעידים על בעיה רפואית כלשהי. הלידה עצמה ארכה כשעה. נולדה בת בריאה שהועברה לתינוקייה.

האם עברה לנוח בחדרה שבמחלקת היולדות ולא דיווחה כל כאבים או משהו חריג אחר, אלא שלפתע החלה לפרכס. יולדת אחרת בחדר הזעיקה את הצוות הרפואי. היולדת הועברה בדחיפות למחלקה לטיפול נמרץ, שם קיבלה טיפול תרופתי בתופעת הפרכוס. בדיקת CT ראש הדגימה דימום מוחי.

ד"ר יעקב אמסלם, מנהל היחידה לנוירו-רדיולוגיה התערבותית ב"שערי צדק", שהוזעק לטפל ביולדת, הסביר כי מיקומו המרוחק של מקור הדמם, בחלקו הקדמי של בסיס הגולגולת, דרש התערבות מיוחדת. הטיפול המקובל במקרים אלו כולל ניתוח המערב פתיחה של הגולגולת.

"מקור אספקת הדם העורקית של העיוות האנטומי שדימם", ציין ד"ר אמסלם, "היה בעורק העין שהוא קטן ביותר (1 מ"מ קוטר ואף פחות) ומפותל מאוד. כך שכל אי דיוק עלול להוביל לנזק משמעותי ואף לעיוורון".

על מנת להגיע למיקום הדמם, ננקטה גישה חדשנית. הצנתור המוחי נעשה דרך עין שמאל של היולדת ותוך שימוש בבלון זמני שהוכנס בעורק התרדמה המוחי.הבלון שימש כמשענת תומכת למיקרו-קטטר הזעיר שהוחדר, ואיפשר מעבר יציב יותר בין העורקים הגדולים מאוד לקטנים ביותר. "בעזרת דבק דמוי לבה ביצענו סגירה של מקור הדמם - ובכך נחסך ליולדת ניתוח גדול ומורכב", הסביר ד"ר אמסלם.

תודות לטיפול בגישה החדשנית הדימום פסק. בדיקת מעקב שבוצעה כשבוע לאחר הצנתור הדגימה סגירה מוחלטת של מקור הדמם, ללא דימום כלל. היולדת שבה לאיתנה ושוחררה כעבור יומיים לביתה במצב טוב ולתפקוד מלא.

דיווחים על תופעה מוחית מסוג זה ותופעות מוחיות אחרות לאחר הלידה אינם נפוצים בספרות הרפואית, נמסר מבית החולים. הדימום המוחי, ככל הנראה איננו תוצאה של הלחץ הגופני בעת הצירים או במהלך ההיריון והלידה.