טיפול במום נדיר חסך ניתוח מורכב בבת החמש

 

במשך עשרה ימים מצבה הבריאותי הלך והידרדר והיא הייתה מורדמת ומונשמת במחלקה לטיפול נמרץ ילדים ברמב"ם. טיפול חדשני שבוצע בשערי צדק מנע ניתוח חזה מורכב ומסוכן

 

ליבה טל, בת החמש מהצפון הייתה ילדה בריאה לחלוטין, תמיד אהבה לשחות, לרכב על סוסים ולשחק עם חבריה. 
ביום בהיר אחד, ללא כל התראה מוקדמת סבלה ממצוקה נשימתית אקוטית והובהלה במהירות לבית חולים רמב"ם בחיפה. 
 
במשך עשרה ימים מצבה הבריאותי הלך והידרדר והיא הייתה מורדמת ומונשמת במחלקה לטיפול נמרץ ילדים ברמב"ם. תוצאות בדיקות הדימות הראו כי היא סובלת ממקרה נדיר של מלפורמציה לימפתית שגרמה לריבוי ציסטות אשר הפריעו לקנה הנשימה. מכיוון שמדובר במקרה נדיר, הפתרון היחיד שהוצע לה הוא ניתוח חזה מורכב ומסכן חיים בשל גילה הצעיר. הוריה המודאגים של ליבה התייעצו עם רופאים שונים ברחבי הארץ אשר המליצו על טיפול סקלרותרפיה.
 
המקרה הנדיר דרש טיפול מדויק ומקצועי על מנת למנוע נזק עתידי, לא כל שכן, מוות. ההורים הופנו לד"ר אדם פרקש, מנהל מרפאת מומים ווסקולריים בשערי צדק אשר ביצע עשרות מקרים מורכבים מסוג זה. בתהליך מורכב היא הועברה מצפון הארץ לקבלת טיפול במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. בהתערבות צוות רב-תחומי שכלל מומחי אא"ג, רדיולוגיה פולשנית טיפול נמרץ ילדים והרדמה ילדים, עברה ליבה שני טיפולי סקלרותרפיה.
 
 הטיפול אינו דורש התערבות כירורגית ובעזרת חומר המוזרק ישירות לכלי הדם המום נקטן. כעבור מספר ימים ירדה הנפיחות בחזה וליבת חזרה לנשום בכוחות עצמה.
ליבת שוחררה במצב טוב לביתה ושבה לעסוק בתחביביה ולנהל אורך חיים בריא ונורמטיבי.
 
"מדובר בילדה צבעונית וחזקה, לאחר שבועיים בהם הייתה מורדמת ומונשמת היא התאוששה במהירות רבה הודות לאופייה המיוחד. אנו אסירי תודה שקיבלנו אותה בחזרה", סיפרה איילה אמה של ליבה.