בעיית שתייה? הרופא יזהה

 

 

לאור העלייה במספר הסיבוכים הרפואיים בעקבות שימוש מופרז באלכוהול בארץ: קורס להקניית מיומנויות לאבחון שימוש לרעה באלכוהול התקיים בשבוע שעבר במרכז הרפואי שערי צדק.
מטרת הקורס היא הקניית ידע וקידום המודעות לשימוש לרעה באלכוהול בקרב גופים מטפלים. זו השנה הרביעית בה מתקיים הקורס הייחודי בקרב סטודנטים בשנה הרביעית והחמישית ללימודיהם. בקרוב יפתח קורס דומה גם לרופאים וותיקים. 
כחלק ממגמה רבת שנים של ארגון הבריאות העולמי(WHO) למניעה ולטיפול בתופעה של שימוש לרעה באלכוהול בקרב הציבור, לאחרונה הדגיש הארגון גם את החשיבות למודעות של רופאי הקהילה לאבחן ולטפל באנשים הסובלים מבעיה זו בכל הגילאים. זאת לאחר ממצאים מדאיגים שפורסמו לאחרונה והראו עלייה משמעותית בשנים האחרונות והתפשטות התופעה של שימוש לרעה באלכוהול. מנתוני משרד הבריאות גם בארץ מסתמנת עלייה בשכיחות התופעה. תופעת השימוש לרעה באלכוהול אינה מתייחסת בהכרח לאנשים המכורים לחלוטין לאלכוהול, אלא גם לאנשים נורמטיביים שמדי פעם צורכים אלכוהול בצורה מופרזת (מעל 4 כוסות בנשים ומעל 5 כוסות בגברים). אנשים אלו סובלים מפגיעות יתר לפציעות גופניות ובעיות רגשיות כולל מקרים של אלימות בתוך המשפחה ומחוץ לבית.
צוות יחידת פסיכיאטריה במרכז הרפואי שערי צדק בוחן זה שנים את ההיבטים הפסיכיאטריים של שימוש לרעה באלכוהול. ד"ר סול יברובסקי, מנהל שירות פסיכיאטריה של הילד, יחד עם עמיתיו ובהם, ד"ר קורנליוס גרופ, מנהל היחידה וד"ר יוסף מרגי, פסיכיאטר ביחידה, כתבו עבודות רבות שהצביעו על ליקויים ביכולת האבחון של רופאי הקהילה וכן של רופאים בכירים בבתי חולים שונים בארץ לזהות שימוש לרעה באלכוהול. באחת מעבודותיהם שפורסמה לפני שנתיים בכתב העת SubtanceAbuse, מצאו רופאי היחידה כלי למדידת היכולת של סטודנטים לרפואה לאבחן ולטפל בתופעה של שימוש לרעה באלכוהול (KPAAQ).
ד"ר סול יברובסקי מסביר, " רופאים רבים נרתעים מלשאול את המטופלים שלהם לגבי שימוש לרעה באלכוהול מחשש כי אין בידיהם מספיק כלים לאבחן ולטפל בבעיה. על פי ספרות הרפואה חשוב שלכל רופא יהיו כלים של ידע ומיומנויות לאבחון וטיפול בבעיות רפואיות. הקורס שאנו מציעים כולל למידה מעמיקה של התופעה ומושגים רפואיים הקשורים אליה, תרגול והמחזה של סיטואציות שונות שעלולות להתרחש, בהתבסס על מקרים רפואיים קודמים", מסביר ד"ר יברובסקי ומרחיב, "חשוב שהרופא המטפל ידע לשאול את השאלות הנכונות ואת זה אנו לומדים יחד, עקב בצד אגודל.  מבדיקה שערכנו באמצעות הכלי המיוחד שפיתחנו לפני שנתיים, לסטודנטים שעברו את הקורס היה יותר ידע להתמודד עם בעיות של שימוש לרעה באלכוהול. אבחון וטיפול מוקדם מסייע במניעה של תופעות בריאותיות חמורות ומשפיע רבות על איכות חיי המטופלים ומשפחותיהם וכן על עבודת הרופאים בקהילה ובבתי החולים. אני מקווה כי הגישה החדשה תיושם גם במרכזים רפואיים נוספים בארץ.