טיפול חדשני לחולי גלאוקומה

 

140 חולי גלאוקומה טופלו בשיטה זו מתחילת השנה

 


פרוצדורה חדשנית להשתלת צינורית (XEN) זעירה לעין לצורך טיפול בגלאוקומה נכנסה לשימוש בארץ לפני כשנה, ולאחרונה פותחה בשערי צדק שיטה ייחודית המאפשרת לוודא כבר במהלך הניתוח את הצלחתו.
 בשערי צדק בוצעו בשנה האחרונה כ- 120 ניתוחים בשיטה החדשה, וזהו המרכז המוביל בארץ במספר המטופלים בשיטה זו. הניתוח מאפשר טיפול בשלבים המוקדמים של המחלה, חוסך ניתוח גדול יותר במעטפות העין ומתאים גם למטופלים שעברו ניתוחים חוזרים שלא צלחו. 

גלאוקומה, היא מחלה המאופיינת בלחץ תוך עיני מוגבר על עצב הראיה הגורם לירידה הדרגתית בראיה ועלול להוביל לעיוורון. מחלה זו נקראת הגנב השקט של הראיה מאחר שהלחץ על העין במטופלים הסובלים ממנה אינו מורגש ותהליך אובדן הראיה נעשה "בשקט" ללא ידיעתם. בכדי לעצור את התהליך של אובדן הראיה בחולי הגלאוקומה יש להוריד את הלחץ התוך עיני.

ד"ר לילך דרורי-וגשל משערי צדק, מומחית לניתוחי גלאוקומה ומחלוצי השימוש בניתוח XEN בארץ מסבירה: " בניתוח החדיש אנו משתילים את צינורית ה XEN הזעירה (6 מילימטר אורך) המאפשרת ניקוז נוזל מהעין והורדת הלחץ התוך עיני. הצינורית עשויה מחומר גמיש המתאים בהרכבו לעין, המטופל אינו חש בה ומי שמביט בעין המנותחת אינו רואה אותה. מדובר בפעולה קצרה במהלכה משתילים את הצינורית בהרדמה מקומית ומספר דקות לאחר מכן הלחץ התוך עיני כבר יורד וגם הסכנה לאובדן ראיה. הפיתוח החדש שהכנסנו לאחרונה מאפשר צביעה של הנוזל שבתוך העין . הנוזל הצבוע עובר מתוך העין דרך הצינורית הזעירה  לחלל שנמצא במעטפת העין ומשם מפונה דרך כלי הדם  אל מחוץ לעין. בניתוח עצמו, לאחר השתלת הצינורית צובעים את נוזל העין ומספר שניות לאחר מכן ניתן לראות את הצבע מופיע במעטפת העין. בדיקה זו מאפשרת לנו לדעת בוודאות כבר בחדר הניתוח שהניתוח הצליח ושהצינורית מנקזת בהצלחה את נוזל העין. לאחר שצפינו בצינורית המנקזת, הפרוצדורה הסתיימה,  המטופל חוזר לביתו ויכול להפסיק את טיפול הגלאוקומה התרופתי שלקח בעבר".

ניתוח השתלת הצינורית הוא בשורה טובה עבור חולי הגלאוקומה. מטופלים הסובלים ממחלה זו זקוקים במשך שנים לטיפות ולכדורים לטיפול בגלאוקומה מספר פעמים ביום. התרופות מלוות בתופעות עיניות כגון: צריבה, אודם וגרד. ובתופעות לוואי כלליות ובין היתר: חולשה, ירידה במשקל והפרעה בתפקודי כליות. 

"אפשרות נוספת שעמדה בפני חולי גלאוקומה בעבר, היא ניתוח מורכב אשר כלל חיתוך ותפירה של מעטפות העין, עם החלמה ממושכת וסיבוכים רבים. ניתוח הגלאוקומה החדשני אינו כרוך בחתכים במעטפת העין והתאוששות ממנו קלה ומהירה עם תוצאה אסטטית טובה יותר ", מציינת ד"ר לילך דרורי-וגשל. 

במרכז הרפואי שערי צדק מבוצעות השתלות צינורית XEN , גם בקבוצה מיוחדת של חולים עם מחלה מתקדמת שבהם נכשלו ניתוחי גלאוקומה שנעשו בעבר. חולים אלו היו עד כה מועמדים לניתוח נרחב ופולשני של החדרת נקז המחובר לפלטה גדולה המוחדרת לחלקו האחורי של גלגל העין (tube).  הניתוח דורש חיתוך נרחב של רקמות ומלווה בסיבוכים לא מבוטלים (כולל הסיכון למצב בו אחד ממרכיבי הנקז נחשף ועלול לחדור זהום לעין).


[בתמונה המצורפת ניתן לראות את גודל הנקז עם הפלטה הצמודה אליו לעומת צינורית ה-XEN  הזעירה שעובייה כשל שערה ] .

אחד המטופלים שעליהם סיפרה לנו ד"ר דרורי-וגשל היה מטופל שעבר שלוש פרוצדורות ניתוחיות, מתוכן שתיים היו ניתוחי גלאוקומה שבוצעו במרכזים רפואיים אחרים. 
"בשל ניתוחים קודמים אזור מעטפות העין (הלחמית) של המטופל הפך מצולק, דבר שהקשה על היכולת לבצע ניתוחים נוספים באזור. הלחץ התוך עיני שלו היה גבוה והיה חשש לפגיעה בראיה בעין זו. האפשרות לניתוח רחב ופולשני של החדרת נקז ופלטה הייתה אלטרנטיבה שהמטופל חשש ממנה והוצעה לו האפשרות של השתלת צינורית הXEN . הצינורית הושתלה בעינו של המטופל בהצלחה ,הלחץ ירד והראיה נשמרה.
האפשרות להציע השתלה זו למטופל זה ולמטופלים במצבים דומים יכולה להיות משמעותית ביותר. היא מקלה מאוד על המטופל בהחלטתו לעבור את הניתוח, מאפשרת ניתוח קל יותר עם החלמה מהירה ויכולה לחסוך את הצורך בניתוח גלאוקומה רחב ופולשני", אומרת ד"ר דרורי-וגשל.