ב"שערי צדק" נחנך מרכז חדש לטיפול בנשים צעירות חולות בסרטן השד

 

המרכז יציע למטופלות הצעירות ייעוץ גנטי, שימור פריון, דימות, כירורגיה של השד וכירורגיה פלסטית וכן תמיכה פסיכו-סוציאלית

 

מרכז לטיפול בנשים צעירות שחלו בסרטן שד נחנך השבוע במרכז הרפואי שערי צדק. המרכז ייקרא על שם טליה בליליוס ז"ל, שנפטרה לפני שנתיים מהמחלה. בית החולים מסר כי יוצע בו טיפול כוללני למטופלות צעירות עם סרטן השד לרבות ייעוץ גנטי, שימור פריון, דימות, כירורגיה של השד וכירורגיה פלסטית, בעת הריון ולאחריו וכן תמיכה פסיכו-סוציאלית.

"אין דרך מכובדת וראויה יותר להנציח את טליה", ציין פרופ' יונתן הלוי, מנכ"ל "שערי צדק", בטקס החנוכה. "נעשה הכל כדי שהמרכז החדש ימלא את ייעודו ויסייע למנוע תחלואה, לאבחן ולטפל בחולות הצעירות".

בליליוס חלתה בסרטן שד בגיל צעיר והתמודדה עם המחלה תקופה ארוכה. היא טופלה על ידי ד"ר פאלוך-שמעון, מנהלת המרכז לאונקולוגיה של השד ב"שערי צדק". במלאת שנתיים למותה החליטו בני משפחתה להקים לזכרה את המרכז החדש כדי לאפשר לצעירות החולות להתמודד עם כלל היבטיה, והכל תחת קורת גג אחת.״טליה חלתה בסרטן שד בגיל 36. במשך עשר שנים עד פטירתה היא טופלה במסירות במספר בתי חולים. לצד זה המשיכה בחייה, בעבודתה ובגידול ילדינו", סיפר בעלה, אלי בליליוס. "לאחר מותה החלטנו להנציח את זכרה בצורה שתעזור לנשים אחרות המתמודדות כמוה עם המחלה לקבל מעטפת תומכת של שירותים נלווים, ולא רק רפואיים, על ידי צוות מיומן שהוכשר לכך".

"הרעיון של מלווה אישי, שאיננו רופא ואיננו אחות, יסייע לנווט את המטופלת במערכת רפואית מרגע האבחון והעדכון על הממצא המדאיג והמאיים", ציינה ד"ר פאלוך-שמעון. "מטופלות צעירות, החל משנות ה-20 ועד שנות ה-40 לחייהן, נמצאות בשיא תקופת הפוריות, חיי משפחה, זוגיות וקריירה. מלבד התופעות הנלוות למחלת הסרטן בקרב נשים בכל הגילאים - כמו הפגיעה בנשיות, במיניות ובתדמית העצמית - לשיעור גבוה מהנשים הללו סיכון מוגבר להימצאות מוטציה גנטית. הרווקות שביניהן נאלצות לחשוף, בשלב מוקדם של הקשר הזוגי, את סוגית התורשה והצורך בשימור הפריון. לעתים הן חוות בשלב מוקדם מאוד את תופעות 'גיל המעבר' בגלל הטיפולים.

"המגמה המרכזית שלנו היא לתת מענה לכלל הצרכים של המטופלת, מה שיתרום להתמודדות טובה יותר עם האתגרים הנלווים למחלה ולתהליך הטיפולי בנשים אלו", ציינה ד"ר פאלוך-שמעון. "אני מקווה כי הטיפול שיוענק במרכז החדש יעזור, ולו במעט, להציל חיים ולשפר את איכות חייהן של הנשים ומשפחותיהן".

בטקס נכחו גם ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, אישי ציבור רבים ובכירים ממשרד הבריאות וכן בני משפחות תורג'מן ובליליוס שתרומתם אפשרה את פתיחת המרכז.