איך נכנסו 22 קנגורואים לפגייה בשערי צדק?

 

22 זוגות, הורים לפגים, התקבצו היום בפגיית המרכז הרפואי שערי צדק כדי ליישם בו זמנית את שיטת הקנגורו, שיטה שפותחה בכדי לחזק את הקשר בין הפגים להוריהם. ככל הידוע זהו המספר הגדול ביותר של פגים שזכו בו זמנית ליהנות ממגע עור בעור.

 

קנגורו הינה שיטה שבה הורים לפגים מחזיקים את תינוקם על עור גופם – 'מגע עור לעור' - למשך שעה, פעם ביום. השיטה הומצאה לפני כ- 30 שנה בקולומביה לאחר שהתגלה מחסור בציוד רפואי  המסייע לשמירה על חום גופם של הפגים. הצוות הרפואי ביקש מההורים להחזיק את  התינוקות צמוד  לגופם ובכך לשמור על חום הגוף. התוצאות היו מדהימות. תוך זמן קצר נרשמה ירידה דרמטית בתמותה. בעקבות ממצאים אלה הורחבה השיטה ויושמה לכלל התינוקות ובפרט לפגים. במרכז הרפואי שערי צדק לא נשארו אדישים לתגלית והיו בין החלוצים ליישום השיטה. מחלקת יילודים אף ערכה מחקר מקיף שנמשך כ-10 שנים ועקב אחר התפתחות הפגים, אשר תוצאותיו הצביעו על יתרונות מובהקים של גישת הקנגורו בטיפול בילודים וביחוד בפגיעים שבהם – פגים ותינוקות שנולדו במשקל נמוך. 
 


"אנחנו יודעים היום ששיטת הקנגורו גורמת לשיפור גדול מאוד בבריאות הפגים וגם של האימהות", מספרת ד"ר אלונה בן-נון, מנהלת שירות טפול נמרץ יילודים במרכז הרפואי שערי צדק. "שיטת הקנגורו נקשרה לירידה בסיכון לזיהום בדם של הילוד, היפו-תרמיה (תת חום), היפוגליקמיה (סוכר נמוך) ואשפוז חוזר. לתינוקות זה גורם לשיפור ייצוב החום, הדופק, הנשימה, שיפור השינה ואף תורם לשחרור מוקדם יותר הביתה ולשיפור בהתפתחות המוחית של הפגים בטווח הקצר והארוך. השיטה הזאת גם מסייעת לאימהות, תורמת לתפוקת החלב שלהן ומורידה בצורה משמעותית את הדיכאון שלאחר הלידה". לצד התועלת המוכחת של השיטה, יודעות אחיות פגיית שערי צדק לספר על ההתרגשות הרבה המשותפת להורים ולצוות בעת המגע הראשוני של תינוק על אחד מהוריו. בעיקר הורים שחששו לגעת בתינוק הקטן וחשבו כי יגרם לו נזק אם יוצא מהאינקובטור המוגן.
הפגייה במרכז הרפואי שערי צדק הינה הגדולה והמתקדמת ביותר בישראל. בפגייה מטופלים יילודים הנולדים החל מהשבוע ה-23 להיריון. המתחם כולל 70 עריסות הניתנות לבידוד (בנוסף ל-20 עריסות בפגייה שבשלוחת ביקור חולים), מכשור מתקדם, צוות מיומן ומכשיר MRI ייחודי לפגים, היחיד בישראל.