פרס א.מ.ת למנהלת המכון לגנטיקה רפואית במרכז הרפואי שערי צדק

 

פרס א.מ.ת (אמנות, מדע תרבות), הפרס השני בחשיבותו בישראל אחרי פרס ישראל הוענק לפרופ' אפרת לוי-להד, מנהלת המכון לגנטיקה רפואית בשערי צדק

 

השבוע הוענק, פרס א.מ.ת (אמנות, מדע תרבות), הנחשב לפרס השני בחשיבותו בישראל אחרי פרס ישראל לפרופ' אפרת לוי-להד, מנהלת המכון לגנטיקה רפואית בשערי צדק, מומחית ברפואה פנימית ומומחית בגנטיקה רפואית בישראל ובעלת מומחיות בארה"ב בתחומי הגנטיקה הקלינית והגנטיקה המולקולרית. 

הפרס היוקרתי שממומן על ידי קרן א.מ.נ לקידום המדע התרבות והאמנות בישראל, מוענק מידי שנה על הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה, בתחומים - מדעים מדויקים, מדעי החיים, מדעי החברה, מדעי הרוח והיהדות, תרבות ואמנות.

וועדת הפרס ציינה לשבח את שיטות המחקר החדשניות של פרופ' לוי להד, לצורך זיהוי גנים המעורבים במחלות תורשתיות ואת המכון לגנטיקה רפואית בשערי צדק בראשותה, הפועל כמערכת ענפה לבדיקות גנטיות באוכלוסייה, לגילוי של מוטציות המעלות את הסיכון לסרטן שד ושחלה. בנוסף, ציינה הוועדה את מחקריה שהביאו לפיתוח ויישום בדיקות טרום-השרשתיות של העובר, המאפשרות מניעת הריונות עם מוטציות בלתי רצויות. 

"אנחנו נמצאים בתחילתה של מהפכה שהגנטיקה מחוללת ותחולל בכל תחומי הרפואה בכל העולם, ובפרט בישראל שיש בה אוכלוסיות שונות ומיוחדות. ציינה פרופ' לוי להד, "אני רואה בפרס הכרה במחקר שמבצעים אותו רופאים שהם קלינאים פעילים, ומקווה שיהיה בכך סימן להגדלת ההשקעה במחקר ע"י רופאים. מחקר כזה גם מוביל לתובנות מדעיות וגם משפר לאין ערוך את הטיפול בחולים."

פרופ' לוי-להד היא בוגרת בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, התמחתה ברפואה פנימית בביה"ח שערי צדק בירושלים ועשתה התמחות-על בגנטיקה קלינית ובגנטיקה מולקולרית באוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. פרופ' לוי-להד היא פרופ' מן המניין בביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים. עבודת המחקר שלה מתמקדת בשני תחומים עיקריים - גנטיקה של מחלות מבוגרים וזיהוי גנים למחלות תורשתיות נדירות בישראל. בתחום הגנטיקה של מבוגרים היא עוסקת בגנטיקה של סרטן השד והשחלה ברמת האוכלוסייה בישראל, וכן הייתה שותפה לגילוי של גן הגורם למחלת אלצהיימר. בתחום המחלות התורשתיות הנדירות זיהתה גנים למחלות ייחודיות שונות, בפרט מחלות אנדוקריניות.

פרופ' לוי להד פעילה בתחום הביו-אתיקה של המחקר הגנטי בארץ ובעולם. תחום זה תופס חשיבות מרכזית עם התפתחות השיטות הגנטיות המאפשרות אבחונים מוקדמים של מחלות.