הכירו את הדולה שמתנדבת ללוות יולדות ביום כיפור

 

"טרם הכרתי את היולדת שתשמח לדהור באמבולנס שורק ברחובות העיר כשכל הילדים על אופניים וכולם נועצים מבטים. אבל זה בערך מה שקרה לי".

 

אם תשאלו נשים בישראל מתי הן הכי פחות היו רוצות ללדת, רוב הסיכויים שמרביתן היו עונות – "רק לא ביום כיפור"! 
ממה נובע החשש? ראשית רוב הנשים רוצות למנוע חילול של היום הקודש. כמו כן, למרות שהכבישים המרכזיים פנויים, בדרך כלל הכניסות לשכונות חסומות. בנוסף נשים רבות חששות כי הן לא יזכו לליווי הצמוד שהן מייחלות לו: האם הסבתא תוכל לבוא להיות בלידה? איך נזעיק בייביסיטר לשמור על הילדים הגדולים בזמן שההורים נוסעים לבית היולדות. 

לתוך החשש הזה נכנסת אורנה דן - דולה שבוחרת להתנדב ביום שבו רוב האנשים מעדיפים להישאר בבית  – יום הכיפורים. דן, דולה במקצועה מבית וגן, עברה 13 לידות חלקן עברו כמתוכנן וחלקן פחות, אך למרבה השמחה כולן הסתיימו בשלום. 

ביום כיפור מדי שנה היא צמה, מסיימת שחרית ויוצאת לעזור ליולדות. לפעמים עד שעתיים אחרי הצום. "הבום הגדול ממש בצאת הצום", מספרת דן, "יש לי בתיק שני תפוחים שמחכים לי אחרי הצום. וכל היום עובר בתחושה הכי טובה כי הייתי האדם הנכון במקום הנכון". "לידה היא חוויה מדהימה ומרגשת עבור כל בני המשפחה. נשים רבות בוחרות להתכונן לרגע חשוב זה כדי להיות ערוכות ככל הניתן, חלקן בוחרות בחדר לידה טבעית, חלקן מזמינות דולה שתסייע להן וחלקן מגיעות עם  תכנית לידה נרחבת ומפורטת. אך ככל שמתכננים זה הרי דבר ידוע, בלידה לא תמיד הכול מתנהל כצפוי",  מציינת דן. "זה דבר ידוע שצומות מגבירים את הסיכון ללידה מוקדמת. ביום כיפור נשים עלולות למצוא את עצמן ללא בן משפחה קרוב. חשוב שתהיה לצדה דמות שתעודד ותסייע לה רגשית ברגעים המאיישים".