תירגעי! זה לא ייקח הרבה זמן... קמפיין ME TOO בפריזמה של רופא

 

 

מאת: ד"ר סול יברובסקי, מנהל שירות פסיכיאטריה של הילד והנוער

קמפיין #metoo צבר תאוצה וחשיבותו נותנת אותותיה בכך ובכך. לאור האווירה הבינלאומית של הקמפיין ברצוני להעלות את נושא ההטרדה המינית ברוח אחרת. מטופלות רבות חוו התעללות מינית ולא תמיד הרופא מודע להיסטוריה.  


אנחנו יודעים שאחוז ההטרדות המיניות עומד על % 25  בקרב נשים ו- 16% אצל גברים. מתוך 60%  מטופלים שאובחנו עם הפרעה אישיותית גבולית, נמצא רקע של פגיעה מינית בילדות. מה שחשוב לרופאים לדעת הוא שתופעה זו קיימת, ובמצבים ספציפיים כמו בדיקה אצל רופא נשים, אישה שעברה פגיעה מינית בילדות, עלולה לעבור חוויה המדמה את הטראומה הראשונית של הפגיעה המינית. לכן מאוד חשוב לרופאי נשים לדעת שהתופעה קיימת. לפעמים הרופא עלול להגיד כמעט את אותן המילים שהאישה שמעה בזמן האירוע הטראומתי. למשל הרופא יכול מבלי לדעת את המשמעות של הדבר : תירגעי, זה לא ייקח הרבה זמן".
בארה"ב יש מודעות רבה לנושא ולאחרונה איגוד רופאי הנשים בארה"ב המליץ כי כל רופאי הנשים צריכים להיות מודעים לתופעה ולהשלכותיה הפיזיות והנפשיות. אנו יודעים שנשים וגברים שעברו פגיעה מינית בילדות, נמצאים בסיכון מוגבר לחולי, גם במישור הפיזי. לדוגמא: יתר לחץ דם, סוכרת, השמנה וגם סרטן בצוואר הרחם, שד, מעי הגס. כמו כן, החשש של המטופלים ממפגש אינטימי עם הרופא עלול לעיתים להוביל אותם להימנע מביצוע בדיקות שגרתיות כגון – בדיקת שד, קולונוסקופיה, דם סמוי וכו'. כמובן שעישון יתר כמנגנון התמודדות עם מצבי לחץ מגביר את הסיכוי לסרטן ריאות.
כל רופא צריך לקחת בחשבון כי בכל פעם שהוא מתשאל מטופל, עליו לברר אם המטופל עבר טראומה פיזית, ריגשית או מינית במהלך הילדות. כמובן שעל הרופא להסביר את המונחים הללו בצורה מתאימה והולמת לגילו ולמצבו של המטופל. כל עוד הרופא אינו מפחד מהתופעה, הוא מעביר מסר חיובי למטופלת והדבר יכול להוות נקודת מפנה בחיי המטופל או המטופלת, ללמוד דרכים יותר מועילות ובריאות להתמודד עם הטראומה שעברו.