בדיקה חדשה עשויה להגדיל את סיכויי ההצלחה בטיפולי הפוריות

 

 

בדיקה חדשה בשם Halo Sperm, בשילוב הליך מעבדתי ייחודי הנקרא MACS, עשויה להגדיל את סיכויי ההצלחה בטיפולי הפוריות במקרים בהם לא אותר מקור לבעיה של אי-פוריות. 
פוריות היא אתגר שמעורבים בו שלושה גורמים - האישה, הגבר והרופא. לשני בני הזוג דרגת פוריות משתנה ובמקרים רבים של אי-פריון מעורב גם הגורם הזכרי. לפחות ב- 25 אחוזים מהזוגות שמגיעים למרפאות הפוריות לא נמצא המקור לאי-פוריות מה שמוגדר כ "אי פוריות לא-מוסברת" . בזוגות אלו הטיפולים מתמקדים בניסיון להגביר את הסיכוי להשגת ההיריון על ידי טיפולי הזרעה ובהמשך הפריה חוץ גופית. בחלק מהזוגות לא מושג הריון למרות תגובה מתאימה לטיפול והשגת עוברים רבים באיכות טובה, מה שמוגדר במינוח הרפואי כ"כשלונות השרשה חוזרים". מחקר רב מתבצע בניסיון לאתר את הגורמים לכישלון זה. למרות ריבוי המחקרים בתחום מתקבל הרושם שדווקא תא הזרע הוא ה"תא המוזנח".
לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO) המדדים לאיכות הזרע הם, ריכוזיות הזרע, תנועתיות וצורה. אולם, לאחרונה מצטברות עדויות כי אחוז שבירות גבוה בDNA-  של תאי הזרע  קשור באי-פריון ויתכן אף בכישלונות חוזרים בטיפול. המחלקה להפריה חוץ גופית (IVF) בשערי צדק מבצעת בדיקה חדשה הנקראת Halo Sperm לזיהוי שבירות DNA בתאי הזרע כאשר בהמשך נעשה תהליך מעבדתי מיוחד בשם MACS (Magnetic-Activated Cell Sorting) למציאת תאים בשבירות נמוכה פחות.
פרופ' חננאל הולצר, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בשערי צדק מסביר: "במטרה להוריד את אחוז תאי הזרע עם שבירות DNA מסומנים אלו ב"מיקרו חרוזים" ובהמשך עוברים תהליך סינון מיוחד. באמצעות תהליך זה אנחנו מקווים להוריד את אחוז התאים עם השבירות הגבוהה ולשפר את תוצאות הטיפול". 
במהלך עבודתו בבית החולים של אוניברסיטת McGill במונטריאול, קנדה, פרופ' הולצר היה שותף  למחקר בנושא אשר פורסם בכתב העת, J Assist Reprod Genet. "המחקר יישם לראשונה את ההליך החדש בתאי זרע של ניצול מחלת הסרטן, אשר הוקפאו לפני טיפולי הכימותרפיה אך נמצאו עם שבירות DNA  גבוהה", מסביר פרופ' הולצר ומוסיף, "בעקבות שילוב שני ההליכים לאיתור תאים בשבירות נמוכה, בת הזוג של המטופל הרתה וילדה זוג תאומים, חביבים ובריאים".