הדגלים הוורודים - סימני האזהרה לסרטן השד וכיצד נוביל למניעה ואבחון מוקדם

 

בסימן חודש המודעות לסרטן השד, ד"ר שני פאלוך שמעון, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז הרפואי שערי צדק עם כל הדברים שכדאי לך לדעת בנושא

 

כ- 4,500 ממקרי הסרטן החדשים בנשים בישראל מדי שנה- הם של סרטן השד. נתונים אלה דומים לידוע מהעולם המערבי. כ- 25% מהאבחנות החדשות הן מתחת לגיל 50. ככל שהגיל עולה, השכיחות עולה. אולם, לפי ארגון הבריאות העולמי, במדינות מערביות, סרטן השד הוא גורם תמותה מספר אחת לאחר תאונות דרכים והתאבדויות/פציעות מתחת לגיל 45. לצד הגברת המודעות לנושא ופיתוח השיטות לאבחון ומניעה אחוזי הריפוי מסרטן שד הולכים ומשתפרים עם הזמן.

*לנשים עם סיפור משפחתי של סרטן שד מומלץ להתחיל מעקב עם כירורג שד פעמיים בשנה ודימות שד שנתי מגיל 40 או 10 שנים לפני האבחנה הכי מוקדמת במשפחה (כלומר אם אמא אובחנה בגיל 45 כדאי להתחיל מעקב מגיל 35).

*לכל אישה כדאי לשקול מעקב שנתי ע"י כירורג שד כבר מסביב גיל 30.

* פעילות גופנית חשובה מאד! מספר שנים שאנחנו יודעים שפעילות גופנית לאחר סרטן שד עוזר להפחית סיכון להישנות. לאחרונה יש גם מחקרים שמעידים שפעילות גופנית בתקופת הטיפולים הכימותרפיים - מונעת עליה במשקל, עוזרת לשמור על הכושר, משפרת את האיכות חיים, ומפחיתה תופעות של תשישות וכאבים בגוף.

*למי שיש סיפור משפחתי של סרטן שד או סרטן שחלות- חשוב לפנות לייעוץ גנטי כדי לבדוק האם יש מקום לבדיקה לזיהוי מוטציה גנטית תורשתית המעלה את הסיכון לחלות בסרטן השד ושחלות. במידה ויש סיפור משפחתי של עוד ממאירויות חשוב להתייעץ אם כדאי לשקול בירור גנטי.


ד"ר שני פאלוך-שמעון, מנהל היחידה לאונקולוגיה של השד

*בארץ פועלת תכנית סקר לאומית לגילוי מוקדם של סרטן שד ע"י ממוגרפיה פעם בשנתיים מגיל 50. 

* חשוב לפנות לבדיקת רופא אם יש שינוי בשד - גוש, שינוי בפטמה, שינוי בצבע העור, הפרשה בפטמה, שינוי בצורת השד. אל תפחדי להיבדק - חשוב לפנות לבדיקה ברגע שאת מבחינה בשינוי!

* במידה ואובחנת עם סרטן שד בחרי באונקולוג\ית שמתמקצע בתחום של סרטן השד. בחרי רופא\ה עמה את חשה בנוח וביטחון לשאול את כל השאלות ולשתף בהתלבטויות בשיח פתוח.

* לאחר אבחנה של סרטן שד חשוב לקבל תמיכה וליווי רגשית - אינך צריכה להתמודד לבד עם הסרטן! אפשר לפנות לצוות הפסיכו-סוציאלי במחלקה בו את מטופלת, לבחור בליווי פרטני או תמיכה קבוצתית (דרך האגודה למלחמה בסרטן) - לפי מה שנכון לך.

* חשוב לתת מענה לנושאים של תדמית גוף ומיניות שלעיתים קרובות נפגעות עקבות האבחנה והטיפולים -  אם הטיפולים האונקולוגים פוגעים בתפקוד או חשק מיני - חשוב לשוחח על זה עם האונקולוגית שלך - יש מענה לסוגיות האלה, וזה חלק חשוב מאיכות החיים  - לא צריך להתבייש להעלות את הנושאים האלה!