אפס הפרדה – גישה חדשה ביחסי אם - תינוק

 

טיפול בתינוק ברגעיו הראשונים מרגע שיוצא לאוויר העולם משפיע רבות על חוויית המעבר שלו מהרחם לחיים שבחוץ. בשנים האחרונות על בסיס תפיסה זו, הלכה וצברה תאוצה גישה חדשה הנקראת אפס הפרדה. אפס הפרדה זה מצב בו האם והתינוק אינם נאלצים להיפרד כלל לאחר הלידה

 

טיפול בתינוק ברגעיו הראשונים מרגע שיוצא לאוויר העולם משפיע רבות על חוויית המעבר שלו מהרחם לחיים שבחוץ. בשנים האחרונות על בסיס תפיסה זו, הלכה וצברה תאוצה גישה חדשה הנקראת אפס הפרדה. אפס הפרדה זה מצב בו האם והתינוק אינם נאלצים להיפרד כלל לאחר הלידה.
מחקרים מצביעים על החשיבות הרבה להימצאות התינוק ליד אמו ברגעים ובימים הראשונים לאחר הלידה. כבר לפני חמש שנים נפתחו במרכז הרפואי שערי צדק 8 חדרי "'ביות מלא" ; לאור הביקוש ההולך והגובר הוכפל מאז מספרם ל-16. חסידי הגישה גורסים שהאם והתינוק חד הם גם לאחר הלידה  ואין להפריד ביניהם מרגע זה; אפס הפרדה בין השניים. 
"מקור הגישה הוא ברצון של יולדות להיות צמודות לתינוקן ולא להשאירובתינוקייה. בתי החולים שלנו נענו לאתגר". מספרת רננית ברמן, " בידיעה ששת השבועות לאחר הלידה הם קריטיים לאם וכמובן לתינוק". 
מבחינה רפואית התינוק בתקופה זו ה עדיין לא השלים תהליכי התפתחות  . הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להיות צמוד לאמא". כך מסבירה. גישה זו נתמכת על ידי מחקרים שהראו כי כאשר תינוק נמצא במגע עור לעור עם אמו, המדדים של לחץ הדם, הסוכר וריוון החמצן שלו משתפרים. אנו בשערי צדק מסייעים ליולדת ומאפשרים לה להחליט על משך ואופי השהייה לצד תינוקה".
לדברי רננית, מדובר בתהליך הדרגתי שבסופו מהפך של ממש. " כשהתחלנו ביות מלא התבצעה קבלת התינוק בתינוקייה. רק לאחר מכן הוא פגש את הוריו. כיום אנו משתדלים לבצע את תהליך הקבלה של התינוק בחדר ייעודי הצמוד לחדרי הביות או בחדר של היולדת. האם מוזמנת להחזיק את התינוק בזמן מתן החיסונים ומצאנו שכך התינוק רגוע יותר. חדרי הביות שלנו מצוידים בכל האביזרים הנדרשים לטיפול בתינוק, לרבות  שידת החתלה, טיטולים, מגבונים, בגדים לתינוק, פדים, מגבות וחלוקים, כורסא נוחה למלווה במידה שהיולדת מעוניינת בכך". מילון בייבי שושן:
ביות מלא:
 התינוק נמצא עם האם 24/7, וישן בעריסה שקופה  לצדה בלילה. האחיות נמצאות במחלקה על מנת לתת מענה ליולדת במקרה הצורך,  אך היא המטפלת העיקרית בתינוק. ביות מלא יכול להתאים  לכל היולדות, בלידה ראשונה ובלידה חוזרת. במצבים בהם יש חשש לקושי מצד האמא, ניתן לבקש מלווה בחדר שתשהה לצד היולדת בלילה. 
אפס הפרדה :
הוא שלב אחד נוסף לביות, כאשר התינוק אינו נפרד מאמו כלל בכל מהלך שהותם בבית החולים. הבדיקות והטיפולים מתבצעים בחדרה של היולדת ואם זה לא מתאפשר אז בתינוקייה בנוכחותה. בדיקת רופא נעשית בדרך כלל בתינוקייה עם או בלי נוכחות ההורה לפי בחירתו. שאר הבדיקות תתבצענה  בנוכחות ההורים בחדר הביות. 
ביות גמיש (שהיית לילה):
התינוק נמצא לצד האם כל עוד רצונה בכך, ומטופל בתינוקייה המקצועית בהתאם לבקשתה כולל בשעות הלילה.
גמישות מלאה
"יולדות רבות מעוניינות בביות מלא, אך מסיבות שונות מתקשות למלא אחר ביות מסוג זה באופן מלא. הקושי מובן לנו, כי לידה היא תהליך הדורש תעצומות גוף ונפש גדולות. לכן  אנו מאפשרים גמישות רבה. אם הזקוקה למנוחה, לסיוע או אפילו לפסק זמן לצורך סידורים והתארגנות, תזכה למלוא הסיוע למרות שבחרה בביות מלא. 

ל"צד הגישה שמעודדת אפס הפרדה, במחלקות היולדות בשערי צדק בריאות היולדת והתינוק קודמת לכל; במקרים בהם התינוק במצב רפואי הדורש טיפול בפגיה או שהיולדת אינה במצב רפואי שמאפשר טיפול בלעדי בתינוק, ייתכן כי התינוק ישהה פרק זמן מסוים מחוץ לחדר הביות". מסבירה רננית. "תינוק לאחר לידת וואקום יישאר להשגחה בתינוקייה גם אם הוא נראה במצב טוב  ובריא; ישנם סיבוכים אפשריים שמתפתחים  לאו דווקא בסמיכות ללידה. במקרה זה לאחר כמה שעות ובדיקת רופא יוכל התינוק לעבור לחדר ביות. אנו משתדלים לאפשר מקסימום גמישות גם ליולדות לאחר קיסרי ". 
"במבט לעתיד, בהתאם לגישה לעבר ליותר לידות טבעיות, מתפתחת גישה של אפס הפרדה. תינוקיות תעבורנה שינוי במהות התפקיד ". חוזה רננית.  "הן תשמשנה בעיקר תינוקות הזקוקים להשגחה צמודה. לא רחוק היום בו תינוקות ואמהות יהיו מאושפזים יחד והתינוקות והאמהות יטופלו על ידי אותן אחיות". מסכמת רננית.