כנס פציעות ספורט בצעירים ראשון מסוגו נערך בשיתוף המרכז לרפואת ספורט במרכז הרפואי שערי צדק וקופות החולים

 

 


למעלה מ-100 רופאי משפחה וגופים רפואיים המטפלים בקהילה, התכנסו ליום עיון בנושא פציעות ספורט בחודש שעבר. הכנס נערך בהובלת רופאי המרכז הרפואי שערי צדק ובשיתוף פיזיותרפיסטים בכירים מכל קופות החולים. בין המרצים נמנו פרופ' נעמה קונסטנטיני, מנהלת המרכז לרפואת ספורט בשערי צדק, ד"ר איבק שריפוב, מנהל היחידה לארתרוסקופיה בשערי צדק וד"ר תמר ברנשטיין וייל, רופאה בכירה במחלקת אורתופדיה ילדים בשערי צדק.
ד"ר תמר ברנשטיין וייל, שיזמה את הכנס יחד עם מנהל מרפאת הפיזיותרפיה של קופת חולים מאוחדת בבית שמש, יוסף סוננבליק, מציינת כי מטרת הכנס היא לתת לגופים המטפלים בפציעות ספורט בצעירים, כלים מעשיים לאבחון וטיפול מתאימים בזמן, תוך מתן דגש על מניעת הזנחת הכאב.
 "כאב ממושך מצריך התייחסות וכתובת נכונה לטיפול ולאבחון" . מסבירה ד"ר ברנשטיין וייל. "לצערנו מטופלים רבים נשלחים לבדיקות עזר לא נכונות ולטיפולים שאינם מתאימים, כך שמבזבזים זמן יקר, והפצוע נשאר עם הכאבים".

         
בהרצאתו של ד"ר איבק שריפוב, דיבר על הנטייה של צעירים רבים (גם ספורטאים וגם חובבי ספורט) שנפצעים ומתוך הרצון לשוב מהר לפעילות אינם מתייחסים ברצינות לכאב שחשים. בין המקרים שהציג בהרצאתו, סיפר על מטופל בן 30 שהסתובב שנה וחצי עם כאבים בברך ונשלח לכל מיני בדיקות שלא התאימו למצבו כמו מיפוי עצמות (מדובר בבדיקה עם כמות קרינה גבוהה והיא אינה מיועדת לאבחון פציעות ספורט); רק לאחר שנה וחצי הגיע המטופל לד"ר שריפוב ובדיקת MRI  הובילה לאבחון נכון של הפציעה. "למרבה הצער, השהיה באבחון גרמה לשחיקה של הסחוס מה שחייב ניתוח מורכב של השתלת סחוס. התוצאות היו טובות אבל המטופל נזקק לניתוח מורכב שיכול היה להיחסך". ציין ד"ר שריפוב.
דר תמר ברנשטיין וייל הציגה מקרים לדוגמה שאם האבחון היה מוקדם ניתן היה למנוע סיבוך. פרופ' נעמה קונסטנטיני, על הפן הפיזיולוגי בבניית תכנית האימון לספורטאי הצעיר, תוך מתן דגש על חשיבות התזונה והמנוחה בתוך תכנית אימון אינטנסיבית.
בהרצאותיהם של הפיזיותרפיסטים מכל קופות החולים דנו במגוון פציעות שחיקה נפוצות (מיכל לוי -  כללית), דרכי מניעת פציעות ספורט (אורן נקדימון וגדעון הרמן - מכבי), אימון אצל חולי סכרת (הלה הלאיה - לאומית) ותהליכי השיקום עד החזרה לפעילות מלאה (יוסף סוננבליק – מאוחדת).