ניתוח מוח פתר בעיית השמנת יתר

 

 

שני מקרים נדירים של צעירים בשנות העשרים לחייהם, אשר סבלו מגידול מוחי שהוביל להשמנת יתר. שלושה חודשים לאחר הניתוח להסרתו, הצעירים השילו קרוב לשלושים קילוגרם.
יצחק גליק, אחד משני הצעירים הללו ציין לאחרונה 23 אביבים. את חגיגות יום ההולדת שלו בחר לציין  במחלקה בה קיבל חיים חדשים.
יצחק נולד ביישוב כוכב השחר ליד העיר ירושלים, האח הבכורמבין שמונת אחיו. כולם גבוהים ורזים. עם הגיעו לגיל 14 החל באופן פתאומי להשמין, כאשר שום דיאטה, פעילות ספורטיבית וטיפולים רפואיים לא הניבו תוצאות. את גיל ההתבגרות העביר במשקל כבד. בצבא שרת בקרבי אך התקשה רבות בביצוע פעולות מסוימות. כעבור יותר מעשור עם סיום השירות הצבאי שלו, סוף סוף אותר וטופל הגורם להשמנה - גידול מוחי  שמקורו בבלוטת ההיפופיזה (אדנומה) גרם למחלת קושינג הנדירה המאופיינת במגוון תסמינים כולל השמנה, שינויי מצב רוח, ירידה בתפקוד מיני, שיעור יתר, סכרת ועוד. יצחק הופנה למרכז הרפואי שערי צדק לצורך טיפול כירורגי שבוצע לאחרונה בהצלחה על ידי צוות ייחודי שגובש במרכז הרפואי ובהם נמנים ד"ר נבו מרגלית, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה בשערי צדק, ד"ר ליאור גונן, נוירוכירורגי בכיר וד"ר אורי פלג,  רינולוג  במחלקת אף אוזן גרון בשערי צדק. 

צפו בכתבה המרגשת ששודרה במהדורה המרכזית


"מחלת קושינג נגרמת ע״י סוג נדיר יחסית של אדנומות אשר מפרישות הורמון בשם ACTH,  שגורם להפרשת יתר של קורטיזול, או הורמון הדחק, מבלוטת יותרת הכליה". מסביר ד"ר ליאור גונן, נוירוכירורג בכיר במחלקה לנוירוכירורגיה בשערי צדק שניתח את שני הצעירים."כיוון שמדובר בתסמינים שאף לא אחד מהם הינו ספציפי למחלת קושינג –לעיתים קרובות ישנו איחור ניכר באבחנת המחלה, שללא טיפול יעיל מובילה לתחלואה משמעותית ולתמותה מוקדמת"

לדברי ד"ר גונן אדנומות מפרישות ACTH  הן כמעט תמיד שפירות ובדרך כלל הינם גידולים קטנים, או מיקרואדנומות, שבמקרים מסוימים אינם ניתן לזיהוי אפילו בהדמיה מוחית מתקדמת. " קו הטיפול הראשון במחלה הינו כריתה כירורגית של האדנומה, על פי רוב בניתוח המבוצע כולו דרך חלל האף". כך מסביר, "הצלחה של הניתוח עשויה להוביל להבראה מלאה של המטופל ולנירמול תפקוד המערכת האנדוקרינית. אחוזי ההצלחה בהשגת ריפוי מלא של המחלה מגיעים ל כ-75%, כשהניתוח מבוצע בידי מנתחי אדנומות מנוסים. בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בתחום ניתוחי האדנומות, אשר מבוצעים במרכזים המובילים בעולם ולאחרונה גם במוסד הרפואי שערי צדק דרך חלל האף, בגישה אנדוסקופית. בשני המקרים, ערכי הקורטיזול שנמדדו בימים שלאחר הניתוח העידו על הצלחת הניתוח ומהווים את המדד המשמעותי ביותר לכך שהושג ריפוי מלא של המחלה", כך הוסיף.
לפי ד"ר גונן , זהו המקרה השני בחצי השנה האחרונה של מחלת הקושינג שטופל בהצלחה בשערי צדק. "הרבה מתופעות הלוואי של המחלה לרבות ההשמנה וירידה משמעותית בצפיפות העצמות כתוצאה מהמחלה צפויות להשתפר הודות לניתוח . אדם יכול לגבוה עד גיל 25, מצב העצמות של יצחק לפני הניתוח היה זהה למצבן של עצמות אישה בגיל 65. ייתכן כי הודות לשיפור המשמעותי במצבן יצחק יוכל לגבוה בכמה סנטימטרים נוספים".
שני הצעירים השילו יחד בתוך שלושה חודשים 40  קילוגרם ועשויים לפתוח פרק חדש בחייהם. "אני מתנדב במרכז שלווה עם בני נוער בעלי צרכים מיוחדים. מלא מחבריי כבר התחתנו ואני מצפה לעשות זאת גם בקרוב. אמנם איני מזהה את עצמי בראי הודות לקילוגרמים שהשלתי עד כה, אך יש לי עוד דרך לעבור עד שאגיע למשקל הרצוי  עד החתונה המיוחלת". מספר יצחק.