שיעורי אמנות ברפואה פלסטית - איך לא חשבו על זה קודם?

 

 

שיתוף פעולה מיוחד במינו בין אמנית-מעצבת, רופאה מומחית בביצוע תותבות פנים, ורופא מומחה בכירורגיה פלסטית בשערי צדק, הניב קורס ראשון מסוגו בארץ ללימוד דגשים באסתטיקה החיוניים לכל מנתח פלסטי. בין נושאי הקורס: עקרונות רישום אנטומי,  פיסול אנטומי, מעברים מדו-ממד לתלת-ממד, ועוד.
מקצועיותו של המנתח הפלסטי נמדדת על פי מספר קריטריונים חיוניים ובהם, היכרות אבסולוטית עם האנטומיה של מערכות הגוף ורמת דיוק גבוהה בעבודה הכירורגית. בשונה ממנתחים מתחומים אחרים, מומחים בכירורגיה פלסטית מבצעים ניתוחים קוסמטיים שהצלחתם נמדדת לפי התוצאה האסתטית הסופית, כך שלרמת הדיוק בתכנון הניתוח ובביצועו משמעות גדולה. 

 

כירורגים פלסטיים משערי צדק מתרגלים רישום במהלך הקורס


הקורס הייחודי החל מרעיון משותף של דניאלה זילברשטיין-אסלן, צורפת ומעצבת, בעלת תואר שני מבית הספר לאמנות "בצלאל"  וד״ר ענת (בולר) שרון, מומחית בשיקום הפה ובשיקום פנים ולסתות. הן פנו לד״ר יואב גרונוביץ  מומחה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שערי צדק, בניסיון להתאים את הקורס שלהן לצרכי המחלקה לכירורגיה פלסטית בשערי צדק. 
ד"ר גרונוביץ מסביר: "הרעיון היה לבנות קורס בו יילמדו עקרונות מרכזיים באומנות תוך שימת דגש על הצד המעשי ועל הנושאים בעלי משמעות יישומית למנתחים פלסטיים. הקורס מיועד לכל רופאי המחלקה לכירורגיה פלסטית (מתמחים ומומחים כאחד) במטרה לפתח את הכישורים האמנותיים שלהם על-ידי הקניית ידע ותרגול בנושאים בסיסיים ומרכזיים בעלי חשיבות למנתחים פלסטיים, בדגש על רישום ופיסול אברי גוף בעלי מורכבות תלת-ממדית כגון: אוזן, אף, שפתיים ועוד.  עד כה, באופן די מפתיע, לא היה קיים כל לימוד בדגש אומנותי במהלך הכשרת הרופאים, וברור כי יש לכך מקום מרכזי, בפרט בתחום יצירתי ומורכב כמו כירורגיה פלסטית". 
במסגרת הקורס, דניאלה זילברשטיין-אסלן חושפת בפני הרופאים את ארגז הכלים של האמן והמעצב, ומלמדת טכניקות ייחודיות המחדדות את יכולתם האמנותית של הרופאים.  ד"ר ענת  (בולר) שרון משתפת את יכולות הפיסול ותלת-הממד שהיא משתמשת בהם ליצירת איברים מלאכותיים. החיבור בין השתיים אפשר קיום קורס המשלב את יישומי האמנות ברפואה.  
"בית החולים שערי צדק היה הראשון שהרים את הכפפה", מסבירות דניאלה וענת, "בעקבותיו מתחילים מרכזים אחרים להתעניין, וכל מחלקה יכולה לתפור לעצמה את הקורס הנדרש לה על פי צרכיה". 
הקורס מתפרש על פני 12 מפגשים בני 3 שעות אקדמיות כל אחד, בשעות אחר הצהריים והערב. חלקו הראשון של כל מפגש עיוני וחלקו האחר תרגול מעשי.  מתחילת השנה מועברים השיעורים בהשתתפות עשרה מנתחים פלסטיים בשערי צדק.
לאחרונה הוזמנו השתיים לתת סדנא דומה, לאמנים מבצלאל, על מנת לחדד לתלמידים את ידיעת האנטומיה הנדרשת להם בעת הפיסול.