תיקון מסתם בימין הלב בעזרת קליפ חדשני בוצע לראשונה בישראל בשערי צדק

 

ההליך מהווה מענה טיפולי לסובלים מדליפה של המסתם הטריקספידאלי

 

צנתור להתקנת "קליפ" ייעודי לתיקון דליפת מסתם בצידו הימני של הלב בוצע לראשונה ב"שערי צדק", במסגרת היחידה לקרדיולוגיה התערבותית בניהולו של ד"ר ירון אלמגור. 
 
הצנתור הייחודי בוצע במטופלת בת 76 בעלת רקע רפואי מורכב הכולל מחלת סוכרת, יתר לחץ דם וטיפול בדיאליזה בשל אי ספיקה כלייתית כרונית. בנוסף עברה לפני שנים ניתוח החלפת מסתם מיטראלי ותיקון מסתם טריקספידאלי (המסתם בצידו הימני של הלב). למרות האמור, עם השנים פיתחה דלף קשה חוזר של המסתם הימני. עד היום, הטיפול בבעיה זו התאפשר רק בניתוח מורכב ובמטופלת זו למעשה היה מדובר בניתוח חוזר המלווה בסיכון גבוה משמעותי.
 
בעיה לבבית זו - דליפה של המסתם הטריקספידאלי - נפוצה בחולים מבוגרים עם מחלות רקע נוספות אשר לא מאפשרות לרוב פתרון ניתוחי ולמעשה מותירות את המטופלים עם טיפול תרופתי בלבד, המוגבל ביעילותו. מצב זה פגע עד כה באיכות חייהם באופן ניכר - אי ספיקת לב ימין.פעולות תיקון מסתם באמצעות "קליפ" קיימות זה שנים למסתם בצידו השמאלי של הלב (מסתם מיטראלי) ועד כה לא פותחה מערכת ייעודית לטיפול במסתם בחלקו הימני של הלב.  בעזרת מערכת ייחודית שפיתחה חברת אבוט מתאפשרת הגישה באמצעות צנתור לצידו הימני של הלב והתקנת הקליפ במסתם באופן ישיר – דבר המוביל לתיקון דליפת המסתם ללא צורך בניתוח. אופציה זו, המתאימה לחלק מהמטופלים, מלווה באחוז הצלחה גבוה, רמת סיכון נמוכה והתאוששות מהירה מאוד של המטופלים.

ביצוע הצנתור הייחודי היווה אתגר גדול בימי הקורונה, שכן פעולות ראשונות מסוג זה מתבצעות תוך שיתוף צוותים מומחים מהעולם. בשל הקורונה, מומחי הלב של "שערי צדק" ביצעו בשבועות האחרונים תרגולים תוך שימוש במודלים להכרת המערכת הייחודית. הצנתור בוצע באמצעות שידור וידאו בזמן הפעולה לצוות מומחים מאירופה אשר סייע בהדרכת והנחיית הרופאים.
מנהל מערך הלב המשולב ב"שערי צדק", פרופ' מיכאל גליקסון, אמר: "מגיפת הקורונה מציבה בפנינו אתגרים גדולים בטיפול בחולי לב. חולים רבים חוששים מהגעה לבתי החולים ולצערנו בריאותם נפגעת ומחלות הלב שלהם מתפתחות ומתקדמות. אנו ממשיכים לטפל  במחלות הלב כאילו אין קורונה ומכניסים כל העת פעולות חדישות ומתקדמות כדי לתת מענה לחולים ולשפר את בריאותם ואיכות חייהם. אני קורא למטופלים להגיע בכל בעיה למערך הלב שלנו ללא חשש. בריאותכם חשובה ואל תזניחו אותה. אנחנו כאן כדי לתת לכם את הטיפול הטוב והבטוח ביותר ויש הפרדה מלאה בין מחלקות רגילות למחלקות הקורונה".

את הצנתור ביצעו צוות מומחי הלב של "שערי צדק": ד"ר רפאל וולף, מנהל היחידה למחלות לב מבניות, יחד עם ד"ר דוד מירקין, רופא בכיר במערך הלב וד"ר מוני שובי, מנהל היחידה למחלות מסתמים שגויס לאחרונה לבית החולים. הפעולה מונחית אקו-לב טרנס ושטי בוצעה על ידי ד"ר עדי בוטנרו, מנהל היחידה לקרדיולוגיה לא פולשנית ואקו-קרדיוגרפיה.

תיקון המסתם בצנתור בוצע בהצלחה יתרה ולמחרת הפעולה שוחררה המטופלת לביתה. ד"ר וולף מסר: "המערכת הייחודית שפיתחה 'אבוט' מאפשרת לנו לבצע את אחת הפעולות המורכבות בקרדיולוגיה ההתערבותית. יכולת תיקון מסתם זה מאפשרת לנו להרחיב את קהל המטופלים ולתת מענה לחולים רבים שעד כה נשארו ללא טיפול דפנטיבי".