אטום שקוף

 

תערוכה ייחודית במרכז הרפואי שערי צדק מציגה יומן מסע של צוות הסיעוד מתקופת הגל הראשון של הקורונה

 

תערוכה חדשה וייחודית מוצגת החל מהשבוע במרכז הרפואי שערי צדק.
 
התערוכה "אטום - שקוף , הלב והפנים שבפנים" מציגה טקסטים וציורים שנכתבו וצוירו על ידי אחים ואחיות שעבדו במחלקות הקורונה ובמחלקות אחרות בגל הראשון.
 
צוותי שערי צדק נמצאים כבר מאז חודש מרץ בחזית המאבק בנגיף הקורונה תוך שהם חווים חוויות לא מוכרות של טיפול תחת מיגון, בחולים בבידוד ללא משפחה כשהם מהווים למעשה הקשר היחיד של המטופל אל העולם.
 
עם הגעת החולה הראשון למרכז הרפואי שערי צדק בתחילת חודש מרץ יזמה סמנכ"לית הסיעוד והאחות הראשית גלי וייס פניה לכל צוותי הסיעוד: "תכתבו. תרשמו.  כל חוויה חיובית או שלילית, כל אתגר שניצחתם, שהפסדם,  כל מפגש שריגש אתכם.  אתם עושים היסטוריה. אנחנו כאן כדי להקשיב, לסייע ולתמוך. אנו נעזור לכם להפוך תקופה זו לספר דברי הימים.  ולאחר שכולנו נתאושש מהתקופה המאתגרת הזו , נוכל להסתכל על הדברים מזווית אחרת".
 
אחיות רבות נענו ומצאו כל אחת בדרכה את הדרך לספר, לפרוק ולחלוק. התיעוד המרגש הפך בימים אלו לתערוכת ציורים וטקסטים, אשר נכתבו על ידי אחיות מהמחלקות השונות, וצוירו על ידי האחות חוי כהן ומוצגת בלובי הכניסה לשערי צדק.


 
את התערוכה עיצבה ואצרה האחות ציפי סיון מתאמת נהלים והנחיות מקצועיות שמספרת "התערוכה באה מתוך השטח. מהצוותים שחוו משהו חדש ותקדימי. קיבלנו טקסטים רבים המספרים סיפור גדול ומדהים.תהליך עיבוד הטקסטים לתמונות הוא מרתק היות והציירת היא אחות בשערי צדק בעצמה, ונוצרה כאן חוויה בעלת מספר רבדים ". סיון מספרת שהטקסט הפותח את התערוכה מבטא את הלב של החוויה "המגיפה הזו היא קצת כמו רעידת אדמה אינסופית, ובתוך הרעד המתמשך הזה, חיים אנו, האחים והאחיות את חיינו ואת חיי המטופלים שלנו, דואגים לכם ודואגים לעצמנו, למשפחתנו בחמלה גדולה מנסים ליצור הפרדה בין הפנים והחוץ". 


 
אלומה עמר, אחות המחלקת כתר א, כתבה על הנפטר הראשון מקורונה, אריה אבן ז"ל שנפטר בשערי צדק "כולנו הרגשנו אבידה, ולא כי הוא הנפטר הראשון מקורונה, אלא כי איבדנו איש. איש שחשוב למישהו בעולם הזה, איש שעבר דברים. איש שאהב והיה אהוב. וזה תמיד עצוב. כל הזמן. כל פעם מחדש".
 
סמנכ"לית הסיעוד והאחות הראשית בשערי צדק, גלי וייס : "העולם כולו עובר בשנה האחרונה טלטלה עזה, ומי שנמצא בלב הסערה הם הצוותים המטפלים. אנחנו נמצאים עם החולים יום ולילה, תוך הקרבה וסיכון אישי ועם מסירות גדולה. החוויות שלהם קשות, צורבות, עמוקות ומרגשות. חוויות שנשארות איתם בכל שעות היממה. אנו גאים באחים ובאחיות שלנו ונותנים להם את כל התמיכה והמעטפת וגאים בשיתוף שלהם בחוויות מהקורונה. גם בימים אלו של 'גל שני' ובוודאי גם הלאה, אנו ממשיכים לעודד את הצוותים לחלוק על ידי שיחות, כתיבה וציור. ממשיכים להגיע אלינו חומרים ואנו נמשיך ונרגם אותם לתמונות וספרים".   
 
התערוכה מוצגת בלובי הכניסה בקומה 4 במרכז הרפואי שערי צדק.