מערך נוירוכירורגי חדש יפתח בימים הקרובים

 

 


את יחידת השבץ המוחי המהווה חלק מהמערך החדש ינהל ד"ר רוני אייכל, מומחה בנוירולוגיה וטיפול נמרץ, ממקימי שירות יחידת השבץ המוחי במרכז הרפואי הדסה עין כרם. הקמת המערך החדש באה להרחיב את השירות הנוירולוגי רב השנים בשערי צדק בניהולה של פרופ' איזבל לובצקי. המערך החדש יכלול ביצוע צנתורי-מוח דחופים 
15,000 איש בישראל לוקים בשבץ מוחי מדי שנה וכ- 2,000 מתוכם מירושלים וסביבתה. אחוז קטן מהם זוכה לטיפול ראוי בזמן אמת, בעיקר בשל  הגעה מאוחרת לחדר המיון. בשבץ מוחי כל דקה  משמעותית עבור המטופל והמיקום הגיאוגרפי של בית חולים שנמצא קרוב לריכוז גבוה של אוכלוסייה, מהווה פונקציה קריטית למתן מענה אידיאלי למצבים של שבץ חריף.
"אנחנו בשלב מתקדם של הקמת מערך יחידת שבץ וטיפול נמרץ נוירולוגי.  מטרת המערך היא לתת מענה לחולי שבץ בירושלים וסביבתה ולהפוך למוקד מרכזי המעניק טיפול מקצועי ומהיר, בזכות הרמה המקצועית הגבוהה, והמיקום המרכזי שמשחק תפקיד משמעותי לקבלת טיפול בזמן", מסביר ד"ר אייכל ומרחיב, "בניגוד למוטו המוביל את האולימפיאדה: 'מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר', המוטו החדש של שערי צדק לחולים עם חשד לאירוע מוחי שמגיעים לחדר המיון, הוא – 'מהר יותר, מהר יותר, מהר יותר'. במצב של אירוע מוחי, כל דקה שעוברת ללא טפול מביאה לאבוד חיות של 2,000,000 תאי מוח. חלון הזמן המוקצה לטיפול מרגע הופעת הסימנים של שבץ מוחי הוא עד 4.5 שעות לטיפול התרופתי כאשר בחלק מהמטופלים ניתן לטפל עד 6-8 שעות לטיפול על ידי צינתור מוחי דחוף",
ד"ר רוני אייכל, יליד רומניה 1972, גדל בגרמניה ולמד בבית הספר לרפואה בפרייבורג, גרמניה. בשנת 1997 עלה לארץ ונשא אישה ישראלית. במרכז הרפואי הדסה עין כרם השלים את עבודת המחקר שלו, את הסטאז' ואת ההתמחות. במהלך תקופת ההתמחות בנוירולוגיה לקח ד"ר אייכל חלק פעיל בהקמת שירות יחידת השבץ המוחי והכנסת טיפול חדשני בשבץ, כולל טרומבוליזה וצנתורי-מוח בבית החולים הדסה עין כרם. ד"ר אייכל תכנן מחקר קליני בפרנקפורט גרמניה בנושא שבץ מוחי ובהמשך עבד כרופא בכיר ביחידת השבץ במרכז הרפואי הדסה עין כרם. את התמחות-העל בטיפול נמרץ סיים כנוירולוג הראשון בארץ שהשלים התמחות על בתחום. בשנה האחרונה במהלך עבודתו במרכז הרפואי הדסה עין כרם היה אחראי גם על שירות הטיפול הנמרץ הנוירולוגי במקום.
אנו בשלבים מתקדמים של הדרכת צוותי חדר המיון וצוותים אחרים בשערי צדק  עם גישה חדשנית לקבלה  מהירה יותר של מטופלי שבץ מוחי.
במקביל, במהלך החדשים הקרובים, תפתחנה יחידה לצנתורי מוח ומחלקה נוירוכירורגית.
כמו כן יצטרף בקרוב כמנהל ומרכז הפעילות  של המערך כולו, פרופ' נתן בורנשטיין, מחלוצי הטפול המתקדם בשבץ מוחי בישראל. פרופ' בורנשטיין הוא חלק פעיל בהקמת וניהול המערך לנוירולוגיה החדש שיכלול מעבר לטיפול בשלב החריף של השבץ, גם את השירותים המרפאתיים והאבחונים בתחום מחלות כלי דם של המוח.
 
 
כתבה שפורסמה בעיתון ישראל היום 1.4.16