פרוצדורה ראשונה עם מכשיר ה"אינטרה-בים" לטיפול בסרטן השד

 

 

ה"אינטרה-בים" (INTRABEAM) הוא מכשיר קרינה תוך-ניתוחי המאפשר מתן קרינה ממוקדת וחד פעמית במהלך ניתוח משמר שד (למפקטומי) להוצאת גידול סרטני.
בימים האחרונים נכנס לשימוש במרכז הרפואי שערי צדק מכשיר ה"אינטרה-בים", המכשיר מאפשר הקרנה תוך- ניתוחית ממוקדת וחד פעמית לאחר הסרת גידול סרטני בשד. טיפול בשיטה זו חוסך סדרה של כ 20  הקרנות כפי שנהוג כיום, הכרוכות לעיתים בתופעות לוואי. 

 

במסגרת הניתוח באמצעות מכשיר "האינטרה-בים", מוחדר ראש המכשיר לחלל הניתוחי ובעזרת קרני רנטגן, בעלי עוצמת קרינה נמוכה יחסית, מקרינים את האזור ממנו הוצא הגידול הסרטני (מיטת הגידול). הפרוצדורה מאריכה את זמן הניתוח בכחצי שעה בממוצע. עם סיום ההקרנה, מוצא המכשיר והניתוח מסתיים. הקרינה ממוקדת רק באזור הגידול ולא בכל השד, והדבר הוכח מחקרית כמספק במצבים המתאימים לכך. 
ד"ר משה כרמון, מנהל היחידה לכירורגיית שד בשערי צדק מסביר: "מטרת הטיפול בגידולים סרטניים בכלל ובסרטן השד בפרט, היא להסיר את הגידול ולהגיע לגבולות נקיים סביבו. עד היום נעזרנו, לאחר ניתוח משמר שד, בסדרת  הקרנות חיצוניות הנמשכת מספר שבועות כדי להוריד את הסיכון שהגידול יחזור. המערכת החדשה חוסכת את הטיפולים הממושכים. חצי שעה של הקרנה בשלב האחרון של הניתוח מאפשרת חיסול שאריות מיקרוסקופיות של הגידול שבשולי החתך ומייתרת ברוב המקרים את הצורך בהקרנות המשך. מבחינת המטופלות, מדובר ביתרון עצום שכן 'תמורת' חצי שעה נוספת בחדר ניתוח הן חוסכות מעצמן את הצורך להגיע לסדרה ארוכה של הקרנות".
מדי שנה מאובחנות בישראל כ-4,500 חולות בסרטן השד. זוהי המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי, וסיכויי הריפוי גבוהים יותר ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר.

כתבה שפורסמה בפורטל הרפואה, 'דוקטורס אונלי'