תרגיל סייבר בשערי צדק - כלל מערכות התקשורת הושבתו לבדיקת מוכנות הצוותים למתקפה עתידית

 

במרכז הרפואי שערי צדק קיימו השבוע במהלך הלילה שבין שני לשלישי תרגיל התקפת סייבר שכלל השבתה של כלל מערכות התקשורת ומעבר לעבודה ידנית

 

במרכז הרפואי שערי צדק קיימו השבוע במהלך הלילה שבין שני לשלישי תרגיל התקפת סייבר שכלל השבתה של כלל מערכות התקשורת ומעבר לעבודה ידנית. לצורך כך נוצלו עבודות תחזוקה ופעולות תחזוקה שתוכננו וחייבו השבתת כלל המערכות הממוחשבות לביצוע תרגול בכלל בית החולים על מנת לדמות מתקפת סייבר.
 
במסגרת ההשבתה כלל מחלקות בית החולים עברו לאחר חצות לעבודה ורישום ידני. במהלך הלילה, בוצעו קבלות חולים, רישום בתיק הרפואי, הפניות לבדיקות ועוד באופן ידני תוך בקרה על הפעילות ולמידה והסקת מסקנות.
 
לאחר כשעתיים של תרגול ועם סיום העבודות ופעולות התחזוקה , חזרה המערכת לפעולה מלאה כאשר כלל מערכות המיחשוב והתקשורת פועלות כסדרן.
 
מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' עופר מרין: "שערי צדק הוא מרכז רפואי גדול ומרכזי בירושלים ובישראל ולכן חייב להיות ערוך לכל תרחיש. לאחר ביצוע תכנית גיבוש והסקת מסקנות ממתקפת הסייבר על בית החולים הלל יפה, שידרגנו משמעותית את מערכות ההגנה שלנו והתרגיל נועד להכין את הצוותים לעבודה ללא מערכות תקשורת וניהול בית החולים בסיטואציה זו. אנו ממשיכים כל העת לחזק את המוכנות שלנו במטרה להמשיך ולהעניק שירות וטיפול רפואי למטופלים בכל תרחיש".
 


סמנכ"ל טכנולוגיות, שימי בן ברוך: "איום הסייבר הופך להיות מרכזי ומשמעותי עבור ארגונים גדולים ובאופן מיוחד בארגונים חיוניים. תרגול, בחינת המערכות ולמידה מתמדת הם החובה שלנו כדי לשמור על רצף הפעילות ומניעת מתקפות הרסניות. התרגיל אתמול העלה לקחים רבים לצד הבנה שההיערכות שלנו טובה ויש לנו את היכולת לתת מענה לכל תרחיש".
 
התרגיל הובל על ידי מערך החירום של שערי צדק בניהולה של שרה גולדברג יחד עם אגף מערכות מידע בניהולה של רבקה רודנסקי.


 
מנהלת אגף מערכות מידע, רבקה רודנסקי: "השבתת מערכות תקשורת בבית חולים הוא אירוע משמעותי מאוד, הן מבחינה טכנולוגית והן מבחינה תפעולית. לאירוע ההשבתה יש השלכות על כל היחידות והאגפים, יחד עם זאת, עיתוי מתאים לבחון את עמידות המערכות ואת תקינותן. אירוע בסדר גודל כזה דורש היערכות מוקדמת, מספר רב של תיאומים ושיתוף פעולה רב מערכתי. ההשבתה היא הזדמנות טובה לריענון נהלים של כלל הצוותים בבית החולים. האירוע עבר בהצלחה והתנהל במקצועיות, בסדר מופתי ובשיתוף כלל האגפים ואנשי צוות אגף מערכות מידע. שיתוף הפעולה מקיר לקיר ובסנכרון מלא, סייע להצלחה ולהבנה שאנחנו מוכנים לאירועים עתידיים".
 
מנהלת מערך שעת חירום, שרה גולדברג "מוכנות לשעת חירום היא חלק מהעבודה השוטפת שלנו בשערי צדק ואנו עוסקים בה לאורך כל השנה. התרגיל שקיימנו הוא בעל חשיבות גדולה שכן איום הסייבר הוא ממשי מאוד. היכולת שלנו לבחון את תפקוד בית החולים בתרחיש הכי קשה בו מערכות התקשורת של בית החולים מושבתות הוא בעל חשיבות אדירה והקנה לנו המון ידע, לקחים ותובנות חשובות למקרה אמת שבו אירוע סייבר "יקרה", ההתמודדות של כולנו תלויה בידע של הצוותים במקרה של השבתה כזאת".