שנתיים לאחר שלא יצא מן הבית בן ה- 8 שב לשחק עם חבריו

 

 

חנא זייתון, בן 8 מבית ג'אלה לא יצא מביתו במשך שנים רבות עקב מום מולד בכלי הדם בכף רגלו שגרם לפצעים משמעותיים וכאבים עזים, אשר מנעו ממנו ללכת. באמצעות טיפול משולב שנעשה בידי מנהל המרפאה לטיפול במומים וסקולריים ומנהל היחידה לאורתופדית ילדים במרכז הרפואי שערי צדק חזר לביצוע פעולות שגרתיות. 
המום המולד ממנו סבל חנא, מום עורקי-ורידי AVM)) בכף הרגל, הוא מום וסקולרי, הגורם  לחיבור ישיר בין הוורידים ובין העורקים. אחוז אחד מכלל האוכלוסייה עשוי להיוולד עם מום וסקולרי כלשהי. סימפטומים מסוימים עשויים להופיע בזמן הלידה או מספר שנים לאחר הלידה. טווח הפגיעה של מום זה במטופלים מתחיל מפגיעה קוסמטית בלבד וכלה בכאבים עזים, ואף עלול להוביל למוות. לרוב, המום אינו עובר מאליו והטיפול בו דורש התערבות מקצועית.
בעקבות החמרה במצב הנגע, חנא לא הגיע לבית הספר, לא יצא מביתו ונמנע מביצוע פעולות פשוטות למעלה משנתיים. הדבר היחיד שהסב לחנא הנאה והסחת דעת כלשהי הוא משחקי "סוני פלייסטישן". מצבו הבריאותי הידרדר וטיפולים אשר ניסה בבתי חולים שונים לא צלחו. ההמלצה הגורפת של רוב הרופאים בבתי חולים שונים הייתה קטיעה של הרגל עד אזור הברך, ממנה חששו בני המשפחה. חנא הופנה לקבלת טיפול במרפאת מומים וסקולריים במרכז הרפואי שערי צדק, בניהול ד"ר אדם פרקש, שם נקבע כי יש צורך בקטיעה מורכבת ודחופה לפחות באזור בו החלו להיווצר קרישי דם. בהליך משולב של  סגירת החיבורים הלא תקינים בין הכלי דם, בהתערבות פולשנית שנעשה בידי ד"ר פרקש וצוותו וניתוח לקטיעה מורכבת שנעשה בידי ד"ר לבל, מנהל היחידה לאורתופדית ילדים בשערי צדק וצוותו, כף הרגל ניצלה והוא צפוי לשוב וללכת. 
ד"ר לבל מסביר: "כאשר אנו מבצעים קטיעה מסוג זה נדרש שיתוף פעולה הדוק עם הצוות המומחה במומים וסקולריים. הקטיעה כרוכה בסיכון משמעותי לדימום. שיתוף הפעולה אפשר לנו לבצע קטיעה מוגבלת מאוד שהתבססה על טיפול מקדים לסגירת הנגעים הוסקולריים. הצוות כלל גם מומחי-כאב, וצוות היחידה לטיפול נמרץ לילדים. ללא טיפול כזה, צריך היה לבצע קטיעה סמוך לברך. הצלת רוב כף הרגל תאפשר לחנא להלך עם נעל מותאמת בלבד, וללא צורך בפרוטזה. אנו מקווים שחנא ימשיך להתאושש כפי שנצפה עד כה. מדובר בילד בעל כוחות מדהימים שמבין כל שלב בטיפול אותו הוא מקבל. הוא תמיד מבקש לקחת חלק בקבלת ההחלטות והטיפול. טרם הניתוח היה תהליך הכנה מורכב שכלל שיחות רבות והכנה רגשית למצב בו יאבד את אצבעות כף רגלו. לאחר הניתוח ביקש לראות את כף הרגל וכיום הוא כבר עסוק במחשבות על סוג הנעלים שהוא רוצה לקבל. זהו ילד שלמעלה משנתיים לא יכול היה לחוות חיים רגילים, צרך משככי כאבים במינונים גבוהים וחייו היו סבל מתמשך. התוצאה היא טובה והצלחנו להציל חלק נרחב מכף רגלו של הילד". 
ד"ר פרקש מוסיף: " בזכות הטיפול המשולב והצוות המיומן הצלחנו לבצע קטיעה רק של החלק הקדמי של הרגל. מלבד הפחתה משמעותית ברמת הכאב, הוא יוכל לעמוד שוב על רגליו ולתפקד כשאר הילדים בגילו. רופאים רבים לא מצליחים להגיע לאבחנה נכונה ועשויים לתת טיפול שאינו הולם לבעיה או טיפולים שעשויים להזיק. לכן חשוב לפנות למרכזים המתמחים במומים וסקולריים לאבחון וטיפול במומים מורכבים מסוג זה". 
האב, מלכי זייתון חולק: " עיסינו את כף רגלו במהלך כל שעות היממה בניסיון להקל על כאביו של חנא, היינו מחלקים בינינו את המשמרות לעיסוי הרגל, זו הייתה הפעולה היחידה שעזרה בהפחתת הכאבים העזים, לצד כמויות אדירות של משככי כאבים. הרגל החלימה מהניתוח והכאבים פחתו משמעותית. לאחר כל כך הרבה זמן חנא סוף סוף יוכל לשוב ולשחק עם חבריו". 


בתמונה: חנא עומד בפעם הראשונה, עם ד"ר פרקש ואביו, מלכי.
חנא נעמד בפעם הראשונה עם ד"ר פרקש ואביו, מלכי זייתון.