סדנה בינלאומית להיכרות עם ניתוח לייזר החדשני לטיפול בערמונית מוגדלת

 

 

סדנה ייחודית בנושא שימושים בלייזר בניתוחים אורולוגים, בהשתתפות כ- 30 אורולוגים בכירים ממרכזים רפואיים שונים בארץ, נערכה בשבוע שעבר במחלקה האורולוגית במרכז הרפואי שערי צדק.  
הסדנה התמקדה בניתוחים לאבנים בכליות ובניתוחי הלייזר החדשים לטיפול בערמונית מוגדלת. שערי צדק הוא המרכז הרפואי היחיד בארץ בו מתבצעים ניתוחים אלה והוא המוביל בטיפול להסרת ערמונית (פרוסטטה) מוגדלת בלייזר. ביחידה לאנדו-אורולוגיה בשערי צדק מתבצעים מעל 150 ניתוחים מסוג זה בשנה.


במסגרת הסדנה התקיימו הרצאות מפי אורולוגיים מובילים מחו"ל ומפי ד"ר אהוד גנסין, מנהל היחידה לאנדו-אורולוגיה במחלקה האורולוגית בשערי צדק. בנוסף, בוצעו שני מקרים רפואיים של ניתוחי ערמונית בלייזר שהועברו בשידור חי מחדר הניתוח. 
ערמונית מוגדלת, או מה שמכונה הגדלה שפירה של הערמונית (BPH), הוא מצב נפוץ בו צמיחה של תאים בבלוטת הערמונית מובילה לגדילה משמעותית של הערמונית  עד כדי כך חסימת צינור השתן (השופכה). כל גבר שני מעל לגיל 50 סובל מבעיות הקשורות ל BPH ו- 85% מהגברים מעל גיל 90 סובלים מבעיות הקשורות להגדלה שפירה של הערמונית. 
יתרונותיו של ניתוח הערמונית בלייזר (HoLEP) ביחס לניתוחים הסטנדרטיים הוא רב – וביניהם היעדר כאב משמעותי סביב הניתוח, משך אשפוז קצר יותר מזמן האשפוז בניתוח רגיל, חזרה מהירה לשגרה, היעדר פגיעה בתפקוד המיני,  והסרה מלאה של הגידול השפיר דרך השופכה, וכמובן שיפור מידי בתסמינים ובאיכות החיים.  כמו כן, יש צורך מינימאלי בשימוש בקטטר לאחר הניתוח (רק ל- 24 שעות לאחר הניתוח, זאת לעומת ניתוחים אחרים בהם יש צורך בקטטר עד למשך שבוע לאחר הניתוח). 
ד"ר גנסין מסביר: " בניתוח בשיטת HoLEP מוחדר טלסקופ דרך השופכה ובעזרת לייזר ייעודי מוסרת רקמת הערמונית החוסמת את דרך השופכה. הלייזר חודר ישירות דרך השופכה וקרן לייזר בעוצמה גבוהה משמשת לחיתוך רקמת הערמונית. לאחר מכן, הרקמה מועברת אל שלפוחית השתן, שם היא מרוסקת לחתיכות ומוצאת דרך השופכה. התוצאה המתקבלת מצוינת ואף עדיפה במקרים רבים על הניתוח הסטנדרטי לכריתת הערמונית (TURP) בהפחתה משמעותית ברמת הכאב הכרוכה בטיפול וכן בסיכוי להיווצרות סיבוכים בעקבות ניתוחים מסוג אחר".