שירות חדש יסייע למנוע שבץ מוחי חוזר במטופלים שחוו אירוע מוחי חולף

 

 

 יחידת השבץ שנחנכה לאחרונה במרכז הרפואי שערי צדק, החלה לתת מענה רפואי למטופלים שחוו אירוע מוחי חולף או שבץ מוחי קל ( TIA ).
שבץ מוחי הוא גורם תחלואה ותמותה משמעותי בעולם ומדי שנה מתאשפזים בישראל כ-15,000 איש בעקבות שבץ. לפי הנתונים, כ-25% מתוכם חוו אירוע מוחי חולף כמה שבועות בטרם לקו בשבץ.
בין הסימנים העלולים להופיע במקרים של אירוע מוחי חולף: הפרעת ראיה, דיבור, חולשה או רדימות של הגפיים שנמשכו עד 24 שעות וחלפו לחלוטין.

אירוע מוחי חולף מהווה סימן אזהרה, ציין ד"ר רוני איכל, מנהל יחידת השבץ ב"שערי צדק", משום שבמהלך השבועות עד החודשים הקרובים המטופל נמצא בסיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי משמעותי.
לדבריו, "הרפואה שואפת לאתר מטופלים הנמצאים בסיכון ללקות בשבץ מוחי בעתיד ולמזער את סיכונם באופן מקסימלי".

 


בתמונה: ד"ר רוני אייכל, מנהל השירות החדש


לפי נתוני מחקר שפורסם באפריל השנה בכתב העת NEJM, הסיכוי ללקות בשבץ מוחי בטווח של יומיים עד שנה לאחר אירוע מוחי חולף פחת ב-50%, בזכות הערכה מידית שנעשתה על ידי נוירולוג שהתווה תכנית טיפולית מותאמת לאחר בירור ראשוני.

שערי צדק הוא המרכז הרפואי הראשון בארץ שמעניק עתה שירות למי שסבלו משבץ מוחי חולף. מטופלים שלקו באירוע מוחי חולף במהלך השבוע האחרון יעברו הערכה מידית על ידי נוירולוג, בדיקות הדמיה ואבחון לבירור הגורם לאירוע ותיבנה להם תכנית טיפולית אישית בתאום הרופא המטפל בקהילה. כל זאת על מנת להבטיח הפחתה משמעותית בסיכונם ללקות בשבץ מוחי עתידי.

ד"ר אייכל, המפעיל את השירות, הוסיף: "מדובר במטופלים שעברו אירוע מוחי חולף ועדיין נמצאים בחלון הזדמנות למנוע אבדן אמתי. לצערנו מטופלים אלו לרוב אינם זוכים לטיפול אופטימלי בהיותם בסדרי עדיפות נמוכים בהגיעם לחדרי המיון. הניסיון והספרות מלמדים כי התייחסות מידית לחולים אלו על ידי נוירולוג מוסמך ומעקב מוסדר על ידי רופאי הקהילה בהמשך, יפחיתו משמעותית את סיכונם של המטופלים ללקות בשבץ מוחי משמעותי".הוא הוסיף, כי המהלך ייעשה בשיתוף פעולה עם רופאי הקהילה "במטרה להפחית את שיעורי התמותה והתחלואה משבץ מוחי".
השירות החדש פועל במסגרת יחידת השבץ ב"שערי צדק" בימים א-ה' בין השעות 15:00-08:00, בתיאום עם רופא הקהילה.