פרס ראשון למנהל היחידה לכאב אונקולוגי וטיפול תומך

 

 

פרופ' נתן צ'רני, מנהל היחידה לכאב אונקולוגי וטיפול תומך במרכז הרפואי שערי צדק, זכה בפרס יוקרתי של כתב העת האירופאי לטיפול פליאטיבי (EJPC) על תרומה משמעותית לבריאות הציבור בתחום הטיפול התומך.
הפרס הוענק באירוע מיוחד של כתב העת והתבסס על עבודתו בהקמת קבוצת העבודה לקידום הטיפול התומך באיגוד האירופאי לטיפול תומך ועל הגישה המשולבת של תחום האונקולוגיה והטיפול הפליאטיבי . 
בשנה שעברה זכה פרופ' צ'רני בפרס ההוקרה השנתי של האיגוד האירופי לרפואה אונקולוגית (ESMO) אשר יחד עם צוות משימה מיוחד של ESMO, פיתח פרופסור צ'רני מדד להערכת היקף התרומה הקלינית. השנה זכה להכרה נוספת בזכייה בפרס אשר הוענק על ידי האיגוד האירופאי לרפואה אונקולוגית. הפרס הוענק במעמד מיוחד באירוע של האיגוד בנוכחות 1000 משתתפים, אשר התקיים בעיר דבלין, אירלנד.

פרופ' צ'רני חולק: "זה כבוד כפול לקבל פרסי הוקרה משני תחומי המומחיות שלי. בתור סטודנט צעיר לרפואה באוסטרליה הושפעתי מכמה חוויות משמעותיות, וביניהן, המסע שעברתי מהרגע בו אובחנתי עם סרטן האשכים. הטיפול מעורר ההשראה שזכיתי לקבל במרכז הרפואי פטר מק'אלם במלבורן, אוסטרליה, באותה התקופה, השפיע רבות על נתיב לימודי הרפואה שלי ועל שילוב תחום האונקולוגיה והטיפול הפליאטיבי".
פרופסור צ'רני נולד וגדל במלבורן, אוסטרליה. הוא ייסד את תכנית ההכשרה בטיפול תומך לתלמידי התואר הראשון ברפואה באוניברסיטת מונאש - וזאת בעת שהשלים את התמחותו באונקולוגיה ובטיפול תומך ב-Royal Australian College of Physicians.  יחד עם פרופסור רפאל קטן ייסד פרופ' צ'רני את היחידה לכאב אונקולוגי וטיפול תומך ב"שערי צדק" ב-1994 לראשונה בארץ, וב-2007 מונה לראש הקתדרה לרפואה הומניסטית ע"ש ד"ר נורמן לוין בבית החולים הירושלמי.

במסגרת פעילותו עם האיגוד האירופי לרפואה אונקולוגית, מלא פרופסור צ'רני תפקיד מרכזי בשילוב תחום זה בתכניות ההכשרה המקצועית ברפואה האונקולוגית בתכנית הלימודית הבינלאומית. הוא הוביל יוזמות רבות בתחום הטיפול התומך, ביניהן פיתוח מדיניות הנוגעת לתפקיד האונקולוג בטיפול התומך וניסוח סטנדרטים בסיסיים לטיפול התומך במרכזי הטיפול לסרטן. הוא מילא תפקיד מרכזי בתכנית האיגוד האירופי לבניית מרכזים ייעודיים לאונקולוגיה אינטגרטיבית ולטיפול תומך - תכנית שמטרתה להציע מודל מובנה לפיתוח מרכזים מקומיים דומים ברחבי העולם.


בתמונה: פרופ' נתן צ'רני