טיפול ראשון מסוגו בירושלים בעקמת בוצע בילדה בת 9

 

 

ניתוח ראשון בירושלים להשתלת מוטות מתארכים מגנטיים בעמוד השדרה בוצע השבוע בילדה בת 9 במרכז הרפואי שערי צדק. הילדה סובלת ממחלה בשם נוירופיברומטוזיס, הגורמת להתפתחות גידולים במקומות שונים בגוף. אחד מגידולים אלה נמצא אצל הילדה בבית החזה וגרם לה לעקמת של עמוד השדרה. 
ניתוח ראשון להסרת הגידול מבית החזה בוצע בהצלחה בשיטה זעיר פולשנית (UNIPORTAL VATS) בחתך בודד (3-4 סנטימטרים) בידי ד"ר דני פינק, מנהל המחלקה יחידה כירורגית חזה בשערי צדק. בניתוח שני בוצעה השתלה של מוטות מגנטיים מתארכים לטיפול בעקמת. 

תמונות ראשונות מחדר הניתוח בפעולת השתלת מוטות מגנטיים לטיפול בעקמת הגב

ד"ר הראל ארזי, הרופא המטפל ומנהל שירות עמוד שדרה ילדים בשערי צדק מסביר: "הטיפול החדשני מאפשר טיפול בעקמת תוך המשך צמיחה של עמוד השדרה ולכן מתאים לילדים צעירים לפני גיל ההתבגרות. בעבר ילדים כאלה טופלו במוטות מתארכים שהצריכו ניתוח חוזר אחת לשישה חודשים. 
בשיטה החדשה מגנט חיצוני מאפשר הארכה של המוטות במידת דיוק של 0.1 מילימטר. ההארכה נעשית במסגרת ביקור רגיל במרפאה אחת לחודשיים, אינה כרוכה בכאבים ולא דורשת טשטוש או הרדמה. השיטה מאפשרת תיקון של העקמת עם המשך צמיחה תקין של עמוד השדרה. בסיום תקופת הצמיחה, מבוצע בניתוח נוסף קיבוע סופי של עמוד השדרה. ניתוח הילדה בת ה- 9 בוצע בסיוע ניווט רובוטי וארך כארבע שעות. המטופלת שוחררה לביתה לאחר חמישה ימים בלבד, ללא סיבוכים ובמצב טוב.
הסיבה לעקמת ברוב המטופלים אינה ידועה, ובדרך כלל הם מאובחנים סביב תקופת תחילת גיל ההתבגרות. רובם הגדול לא יזדקק לטיפול כלל, ורוב המטופלים שאכן זקוקים לטיפול בעקמת הן בנות. חלקם מטופל בשיטות לא ניתוחיות כגון מחוך. טיפול ניתוחי לתיקון העקמת וקיבוע של עמוד השדרה מבוצע לרוב לקראת סוף תקופת הצמיחה של עמוד השדרה ולכן לא מקטין משמעותית את הגובה של המטופל. השיטה החדשה מתאימה לטיפול בסובלים מעקמת בגיל צעיר יותר וזקוקים לניתוח שיאפשר המשך גדילה תקין". 
לאחרונה הצטרף שירות עמוד שדרה בילדים בשערי צדק לניסוי קליני במשתל אפיפיקס (Apifix), המתאים לעקמות בינוניות ומעלה, הדורשות טיפול אך לא מצדיקות ניתוח גדול לקיבוע עמוד השדרה, ומתאים גם  למטופלים שאינם יכולים לסבול את הטיפול במחוך.