מתחילים בעין ימין: הכל על בדיקות עיניים לילדים העולים לכיתה א'

 

 

​כאשר ילד עולה לכיתה א', הוא עובר למסגרת עם דרישות חדשות. את שעת המשחק ושעת הסיפור מחליפים שיעורי כיתה עם לוח וסיכומים במחברת ושיעורי בית עם ספרים ודפי תרגול. ראייה תקינה היא אחד הגורמים שיכולים לקבוע אם הילד יהיה תלמיד מוצלח או לא. בעיות בראייה מקשות על הילד לראות את אשר כתוב על הלוח, מעייפות את העיניים בעת קריאה וכתיבה והופכות את תהליך הלימודים למתיש ולא מהנה. 
על מנת להימנע מכך, ממליץ ד"ר מאיר נויפלד ממרפאת עיניים ילדים בשערי צדק שכל ילד העולה לכיתה א' יעבור בדיקה אצל רופא עיניים. "על הבדיקה לכלול הרחבת האישונים, בדיקת כוח התשבורת (היכולת של העין להסיט את קרני האור לנקודת ריכוז אחת על הרשתית) ובדיקה של החלק הפנימי של גלגל העין".

הבעיה הנפוצה ביותר אצל ילדים בגילאי הגן והיסודי היא בעיית תשבורת, כלומר הצורך במשקפיים בשל רוחק ראייה, קוצר ראייה או אסטיגמציה (צילינדר). "אולם לעיתים קרובות עובר זמן רב עד שהילד מתלונן או מפגין סימנים המעידים על הבעיה", מסביר ד"ר נויפלד. "במקרים קיצוניים של קוצר ראייה נראה שהילד מתקרב לטלוויזיה או מתקשה להבחין באובייקטים רחוקים, למשל חיות בגן חיות, ובמקרים קיצוניים של רוחק ראייה נראה שהילד סובל מכאבי ראש ועייפות. אבל כאמור, לרוב הסימנים האלה יגיעו באיחור ניכר ואפשר למנוע את הופעת הסימנים על ידי לקיחת הילד בשלב מוקדם לבדיקה אצל רופא עיניים". 
לאחר שהילד נבדק ובעיות הראייה, אם נמצאו כאלה, טופלו, חשוב להמשיך ולהקפיד על קריאה וכתיבה נכונות. ד"ר נויפלד מדגיש כי "חשוב להקפיד על תאורה מלאה ועל מרחק מתאים מהספר, מסך המחשב או המחברת. עם זאת, המרחק תלוי גם במאפיינים כמו גודל הספר או המסך וגודל הטקסט. וכמובן שחשוב לעשות מדי פעם הפסקה. אחרי 45-50 דקות קריאה מומלץ לקחת הפסקה של כעשר דקות בה מביטים למרחק ולא מתמקדים בדברים קרובים כמו חוברת או פלאפון".