הניתוח

המטרה העיקרית של הניתוח היא החדרת האלקטרודות בתוך השבלול ומיקום המקלט בתוך העצם הטמפורלית (מאחורי האוזן) בגולגולת. הניתוח אורך כ-2-3 שעות ודורש מספר ימי אשפוז (בד"כ 2-3).
 

השלבים לאחר הניתוח

כחודש לאחר הניתוח, כאשר הפצע מחלים, המטופל חוזר למכון השמיעה על מנת לקבל את החלק החיצוני של השתל ולהתחיל את תהליך התאמת השתל. המטופל לא ישמע דרך השתל עד שהחלקים החיצוניים יותאמו ויכוונו.
תהליך ההתאמה והכיוון נקרא מיפוי, ובו האודיולוג מתכנת את מעבד הדיבור. בשל שונות בין-אישית רבה, יש צורך להתאים את מעבד הדיבור לכל מטופל באופן פרטני. הבדלים בין-אישיים אלו נובעים ממיקום האלקטרודות המשתנה ביחס לעצבים המתפקדים וכן מהרגישות העצבית של כל אחד לזרם חשמלי.
בשבועות ובחודשים הראשונים יש צורך במיפוי לעתים קרובות, מכיוון שלוקח זמן לאוזן ולמוח להסתגל לצורה החדשה של הגירוי השמיעתי. עם ההסתגלות, הצורך במיפוי פוחת, והמושתל בדרך כלל נדרש להגיע למיפוי כל 6-12 חודשים או לפי הצורך. אצל ילדים יש חשיבות רבה לשיתוף פעולה בין קלינאי התקשורת השיקומי לבין האודיולוג במיפוי כדי להבטיח מיפוי יעיל שיספק לילד שמיעה טובה ופונקציונלית. 
בנוסף, המטופל זכאי למספר אימוני שמיעה אצל קלינאית תקשורת. 

 

תוצאות  

התועלת מהשתל אינה זהה עבור כל המטופלים ויכולה לנוע בין גילוי וזיהוי צלילים סביבתיים, לשיפור התקשורת הבין-אישית, ועד יכולת להבין דיבור ללא רמזים חזותיים.
הניסיון מראה כי ילדים מקבלים תועלת רבה מן השתל. רוב הילדים המושתלים הם כאלה שאיבדו את שמיעתם לפני שרכשו מיומנויות של שפה, דיבור ואף הקשבה. מחקרים מראים כי אחוז גבוה מן הילדים המושתלים מסוגלים ללמוד להבין דיבור מבלי להיעזר בקריאת שפתיים וקיים שיפור משמעותי בשפה ובתקשורת.
הניסיון הקליני מראה שככל שאדם עם ירידה עמוקה בשמיעה מושתל מאוחר יותר, כך יהיה לו קשה יותר להפיק מידע אודיוטורי משמעותי מהשתל. 

 

החלק המנהלי של ניתוח השתל

במסגרת ההערכות למועמדות, על המועמד להצטייד בהתחייבות המתאימה לכל תור שנקבע עבורו.
לאחר השלמת הערכות ההתאמה לשתל תוגש המלצה למועמדות לשתל. כאשר מועמד או משפחתו מחליטים לגשת לניתוח, עליהם לבצע הליך מנהלי של קבלת התחייבות מקופת החולים עבור הניתוח והשתל (ע"פ זכאות המוגדרת בחוק).  
לאחר הניתוח יש להביא התחייבות עבור כל מיפוי בנפרד ועבור כל תור אחר הנדרש בהתאם לצורך.   
בשערי צדק מושתלים שתלים של שלושת חברות השתל הקיימות בארץ: Advanced Bionics, Cochlear ו-Med El. השתל כלול בסל הבריאות לחברי קופות החולים.