ניתוח קיסרי מתוכנן - רקע כללי
ניתוח קיסרי הוא תהליך בו לידת התינוק מתרחשת דרך חתך הבטן והרחם. 
כ-20% מהלידות במדינת ישראל מתבצעות בניתוח קיסרי. מרבית הניתוחים הם ניתוחים דחופים, כלומר התחיל תהליך לידה ספונטנית נרתיקית ובמהלכו התקבלה החלטה על סיום הלידה בניתוח קיסרי. הסיבות  השכיחות הן חשד למצוקת עובר בלידה, חוסר התקדמות בלידה וכד'.
ניתוח קיסרי מתוכנן (אלקטיבי) נקבע בדרך כלל בעקבות החלטה רפואית לפיה צריך להימנע מלידה ספונטנית נרתיקית. החלטה כזו מתקבלת במצבים בהם לידה בניתוח קיסרי מציבה סיכון מופחת לאם, לילוד או לשניהם. הסיבות השכיחות לניתוחים קיסריים מתוכננים הן ניתוח קיסרי אחד או יותר בעבר, מצגי עובר שלא מאפשרים לידה נרתיקית (למשל היריון תאומים כשהתאום הראשון במצג עכוז), נשים שבלידה נרתיקית קודמת עברו קרע פרינאלי מדרגה שלוש או ארבע, שלית פתח וסיבות נוספות נדירות יותר.
קיימים מקרים בהם יש מקום לשיקול דעת משותף של האישה והצוות הרפואי, ובמיעוט מהמקרים מדובר בבחירתה של האישה ללא התוויה רפואית.
לרוב, המלצה על ניתוח קיסרי מתוכנן ניתנת על ידי רופא הנשים המבצע את מעקב ההיריון (לדוגמה בקופת חולים) או בעקבות המלצה שניתנה באשפוז או בכל מסגרת אחרת של בית החולים.
מועד הניתוח הקיסרי נקבע  במידת האפשר לשבוע 38-39 להיריון, כאשר יש בשלות מיטבית של העובר. אך קיימים מצבים המצדיקים סיום היריון מוקדם יותר על מנת להימנע מהסיכון שבהתחלת לידה ספונטנית או בשל סיכון מוגבר לאם או לילוד.

הניתוחים הקיסרים המתוכננים מבוצעים בימי ניתוחים מוסדרים לאחר קבלה רפואית על ידי רופא נשים ומרדים וכן לאחר קבלה סיעודית על ידי מיילדת. 
רוב הניתוחים מבוצעים בהרדמה אזורית ספינלית (הרדמה המבוצעת בחלק התחתון של עמוד השדרה, בדומה להרדמה אפידורלית). הרדמה זו מאפשרת שיכוך כאבים אופטימלי במהלך הניתוח ואחריו והתאוששות מהירה וקלה מההרדמה לאם ולילוד.
משך האשפוז כ-4-5 ימים לאחר הניתוח.

ניתוח קיסרי מתוכנן בשערי צדק
במרכז הרפואי שערי צדק מתרחשות כ-22,000 לידות בשנה, מתוכן כ-6000 בקמפוס ביקור חולים. שיעור הניתוחים הקיסריים בשערי צדק הוא מהנמוכים בארץ ועומד על כ-12% מהלידות בלבד.
בית החולים מעניק שירות מיילדותי לאוכלוסייה ולדנית בעיקרה, עם שאיפה גבוהה ללידות נרתיקיות. לרוב, בכפוף להערכה הרפואית, אנו מאפשרים לנשים המעוניינות בכך ללדת בלידה ספונטנית נרתיקית לאחר לידה קיסרית בעבר, ואף לאחר שתי לידות קיסריות, עם שיעורי הצלחה גבוהים מאוד. 
קיימים שני ימי ניתוחים קיסרים אלקטיביים כל שבוע (שני ורביעי) המיועדים לנשים שעברו שני ניתוחים קיסרים ויותר או זקוקות ללידה בניתוח קיסרי מסיבות אחרות. הניתוחים מבוצעים בשעות הבוקר ואחה"צ. תהליך הקבלה נעשה בימי ראשון באותו שבוע שבו יתקיים הניתוח. 
יש להירשם לניתוח קיסרי מתוכנן לפחות כ-6-8 שבועות לפני התאריך הרצוי, כאשר ישנה התוויה ברורה.
ביום הקבלה תתקבל האישה במרפאת הכנה לניתוחים קיסריים על ידי צוות הכולל מיילדת, רופא  נשים, מרדים ורופאים נוספים לפי הצורך. נשים שיודעות על בעיה בריאותית שיכולה להקשות בשלב ההרדמה יכולות לפנות באופן עצמאי טרם יום הקבלה לניתוח למרפאת ייעוץ הרדמה טרום לידתי.
למעט מקרים חריגים, אנו מאפשרים למלווה אחד להיות נוכח בחדר ניתוח לאחר סיום ההרדמה ועד ליציאת התינוק מחדר הניתוח בליווי המיילדת. לפני תחילת הניתוח תינתן למלווה הדרכה על ידי צוות חדר ניתוח.

קיסרי ידידותי

שערי צדק אימץ לאחרונה גישת קיסרי ידידותי, במסגרתו מותקן מסך פלסטיק שקוף דרכו רואה היולדת את התינוק עם יציאתו מדופן הבטן. שרוול סטרילי המולבש על זרועה מאפשר לה להושיט יד לתינוקה מיד עם היוולדו. בנוסף, אנו מעודדים מגע עור לעור עוד בחדר הניתוח ואפילו נסיון הנקה. נשים המעוניינות בביות מלא מיד לאחר קיסרי, ניתן לבצע מגע עור לעור עם בן הזוג בזמן ההתאוששות. בתיאום מראש, במידה שהדבר מקובל על היולדת השנייה בחדר, בן הזוג יכול לשהות במהלך הלילה לצד היולדת במחלקה ולסייע לה.

תהליך ההרשמה
הפנייה לניתוח קיסרי תינתן על ידי: 
1.    רופא נשים מטפל בקופת חולים או בכל מסגרת אחרת
2.    סיכום מאשפוז
3.    הערכה במסגרת מרפאות בית חולים (הריון בר-סיכון, מרפאת ייעוץ הרדמה טרום לידתי, מיון יולדות ומרפאת נשים כללית)

לאחר קבלת ההפניה, על האישה לפנות אלינו בפקס, בדוא"ל או בטלפון (פרטי הקשר מופיעים בראש העמוד מצד שמאל) בצירוף המסמכים הבאים:
1.    מכתב הפניה
2.    בדיקת אולטרסאונד ראשונה שנעשתה בהיריון, רצוי משליש ראשון
3.    מסמכים רלוונטיים נוספים כסיכומי מחלה
4.    פרטים מזהים הכוללים: שם מלא, תעודת זהות, מספר טלפון, כתובת דוא"ל

נשים הזקוקות להערכה נוספת לגבי אופן הלידה יכולות לפנות בימים א'-ה' בין השעות 08:00-14:00 למיון המיילדותי או למרפאת ייעוץ הרדמה טרום לידתי (לקביעת תור למרפאה – 02-6555999). יש להגיע עם התחייבות מתאימה. 

לאחר סיום תהליך ההרשמה לניתוח קיסרי מתוכנן תקבל האישה בטלפון או בדוא"ל תאריך ליום הקבלה לאשפוז - המרפאה הטרום ניתוחית שמתקיימת בכל יום ראשון עבור הניתוחים המבוצעים באותו שבוע. ביום המרפאה יש להגיע בשעה 07:00 למרפאות נשים בקומה 9 עם כל המסמכים הקשורים למעקב ההיריון (הפניה, כרטיס מעקב היריון, תוצאות בדיקות דם ואולטרסאונד שנעשו במהלך ההיריון, מסמכים רפואיים רלוונטיים). אין צורך בצום.
במהלך שעות הבוקר תתקבל האישה על ידי רופא נשים, רופא מרדים ומיילדת. בהתאם לצורך יבוצעו אולטרסאונד ומוניטור. במקרים חריגים יתכן שידרשו בדיקות נוספות. משך התהליך צפוי להמשך מספר שעות, ומסתיים עד השעה 13:00.
מומלץ להצטייד במזון, שתייה ותעסוקה.
יום הניתוח יקבע לאחר סיום קבלת כל הנשים לאותו השבוע. עדכון לגבי התאריך הסופי לניתוח, שעת ההגעה לניתוח והנחיות לצום ייעשה טלפונית ביום הקבלה לאשפוז בשעות אחר הצהריים.

אנו מאחלים לכן לידה קלה ועומדים לרשותכן בכל שאלה.