טיפול בהפרעות מערכת העיכול - נוירו-גסטרואנטרולגיה ורצפת האגן | שערי צדק
היחידה לנוירו-גסטרואנטרולוגיה ורצפת האגן

היחידה לנוירו-גסטרואנטרולגיה ורצפת האגן בשערי צדק מתמחה באבחון ובטיפול בהפרעות תפקודיות ומוטוריות במערכת העיכול. אלה נחלקות לשתי קבוצות עיקריות: 
הקבוצה הראשונה כוללת הפרעות שנגרמות בגלל רגישות יתר של מערכת העיכול, כשלים בציר שבין המוח למערכת העיכול, או תקלות במנגנון החיסוני של מערכת העיכול. לקבוצה זו שייכות הפרעות כמו תסמונת המעי הרגיז, דיספפסיה תפקודית (מיחושים באזור הקיבה), כאבי בטן כרוניים וכאבים תפקודיים בחזה.
לקבוצה השנייה שייכות מחלות שעיקרן הפרעות מוטוריות כגון אכלזיה (הפרעה מוטורית של הוושט), גסטרופרזיס (הפרעה מוטורית בתפקוד הקיבה) והפרעה מוטורית של המעי הדק (Intestinal Pseudo-Obstruction). 
 
ביחידה מטופלות גם בעיות פרוקטולוגיות ובעיות הקשורות בשרירי רצפת האגן, ביניהן כאבים כרוניים, גרד באזור פי הטבעת, עצירות, פקקי צואה בחלחולת, בריחת צואה (שלעיתים קרובות משולבת עם בריחת שתן), צניחת חלחולת, טחורים, פיסורה ופיסטולה.

לרשות הצוות עומדים אמצעים אבחוניים חדישים כמו מנומטריה ברזולוציה גבוהה Impedance Ph monitoring , אולטרסאונד רקטו-אנלי תלת-ממדי, בדיקות להולכה עצבית, הדמיה דינמית של רצפת האגן, בדיקות מוטוריות של המעי הגס, MRI, בדיקות נשיפה מתקדמות ועוד. 
היחידה מציעה טיפולים מותאמים הכוללים פרוטוקולים תרופתיים חדישים, טיפולים התנהגותיים, פיזיותרפיה ופרוצדורות כירורגיות ככל שאלה נדרשות. בנוסף נציע למטופלים מתאימים טיפולים משלימים במסגרת המרכז המשולב לרפואה משלימה. 

היחידה היא חלק ממערך רב-תחומי הכולל רופאי גסטרו, כירורגים, פיזיותרפיסטית, פסיכולוג קליני ודיאטנית. בנוסף עובדת היחידה בשיתוף הדוק עם המערך המיילדותי והאורו-גינקולוגי, המערך הגריאטרי ומחלקת אף אוזן גרון.