ניתוח לפרוסקופי באחד מחדרי הניתוח החדישים של בית החולים
 

הגישה הלפרוסקופית (ניתוחים זעיר-פולשניים)

ניתוח לפרוסקופי מאפשר לבצע את מרבית הפרוצדורות דרך כמה חתכים קטנים מאוד (5-10 מ"מ) באזור הטבור, ללא צורך בחתך ניתוחי ארוך לפתיחת הבטן. לאחר ביצוע החתכים מחדירים לחלל הבטן גז פחמן דו חמצני לניפוח הבטן (בסיום התהליך הגז נשאב החוצה). לאחר מכן המנתח מחדיר לדופן הבטן סיב אופטי שבקצהו מצלמה קטנה המחוברת למסך טלוויזיה ומאפשרת לו לראות על המסך את הנעשה בחלל הבטן. בהמשך מוחדרים צינורות הנקראים טרוקרים, דרכם מוחדרים לחלל הבטן מכשירים מיוחדים בעזרתם מבוצע הניתוח.
לניתוח בגישה לפרוסקופית מספר יתרונות ברורים: 
•    הפחתת הכאב לאחר ניתוח. הכאבים לאחר ניתוח נובעים בעיקר מהחתך הארוך בדופן הבטן. מאחר שבשיטה הלפרוסקופית מדובר בכמה חתכים קטנים מאוד יחסית לחתך הרגיל, יש הפחתה ניכרת בכאב וצמצום ניכר בצריכת התרופות משככות הכאבים.
•    קיצור משך תקופת שיתוק המעיים. בדרך כלל לאחר כל ניתוח בטן רגיל המעיים נכנסים לתקופת שיתוק הנמשכת בין ארבעה לשישה ימים. לאחר ניתוחים לפרוסקופיים משך תקופה זו הוא 24-48 שעות בלבד. שתייה וכלכלה דרך הפה מתאפשרות רק לאחר חלוף תקופת השיתוק, ולכן לאחר ניתוחים לפרוסקופיים החולים בדרך כלל מתחילים לשתות ולאכול מוקדם יותר יחסית לניתוחים רגילים.
•    תפקוד ריאתי משופר. עקב כאבים לאחר ניתוח החולים בדרך כלל נמנעים מלנשום עמוק, ונבצר מהם להיפטר מהליחה המצטברת במהלך ההרדמה והניתוח. הצטברות זו של ליחה עלולה לגרום לתמט הריאה ואפילו לדלקת ריאות. לאחר ניתוח לפרוסקופי, הגורם פחות כאב, יש שיפור בתפקוד הריאתי של המנותחים, ולכן יש ירידה משמעותית בשיעור הסיבוכים הריאתיים.
•    קיצור משך האשפוז וחזרה מהירה לתפקוד מלא. לאחר ניתוחים לפרוסקופיים משך האשפוז קצר באופן ניכר, וגם החזרה לתפקוד יום-יומי רגיל מהירה יותר. גם בחולים מבוגרים נצפית החלמה מהירה מאוד, המאפשרת שחרור מוקדם מבית החולים.
•    יתרון קוסמטי. אמנם אין מדובר ביתרון החשוב ביותר, אך במיוחד באוכלוסיות צעירות - שבהן קיימת שכיחות גדולה של מחלות המעי הדלקתיות - יש חשיבות לשמור ככל הניתן על התדמית הגופנית. לכן יש יתרון לביצוע הניתוח הנדרש בלי להשאיר צלקות ארוכות ומכוערות.
•    הפחתה ביצירת הידבקויות בחלל הבטן. לאחר כל ניתוח בטני קיימת תופעה של היווצרות הידבקויות. מדובר ברקמה דלקתית הגדלה בחלל הבטן ועלולה לגרום חסימות מעיים, קשיים טכניים במקרה של ניתוח חוזר בבטן, ובנשים הידבקויות באגן עלולות לגרום לעקרות. לעומת ניתוחים רגילים הוכח שהניתוחים הלפרוסקופיים גורמים פחות הידבקויות באופן משמעותי, כנראה בזכות המכשירים העדינים והיעדר המגע באיברים הסמוכים לאיבר המנותח.
•    שיפור בפעילות המערכת החיסונית והמצב המטבולי של החולה. כל ניתוח בטני הוא טראומה לגוף חולה, עם פגיעה מוכחת בתפקוד המערכת החיסונית וכניסת הגוף למצב של "לחץ" עם עיכול חלבוני הגוף ליצירת אנרגיה. מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו שלאחר ניתוחים לפרוסקופיים ה"טראומה" הגופנית פחותה בהרבה, ותפקוד המערכת החיסונית נפגע פחות לעומת ניתוחים רגילים.