ההגדרה של פג מבוססת על גיל ההתפתחות ואיננה פונקציה של משקל. פג הוא תינוק שנולד לפני שהסתיימו 36 שבועות של היריון.
10%-12% מהתינוקות בישראל נולדים פגים. 0.7%-1.5% מהתינוקות מוגדרים "פגים קיצוניים" שמשקלם נמוך מ-1500 גרם. 

הטיפול בפג מורכב ומאפייניו תלויים במשתנים רבים. בשל כך ישנה האפשרות שהתינוק יסבול ממצוקה רגשית בנוסף לבעיות הפיזיולוגיות. בפגייה של שערי צדק מודעים היטב לסיכון הרגשי הפוטנציאלי ופועלים במגוון דרכים על מנת למנוע אותו. 
פגים חשים כאב, לפעמים בעוצמה גדולה יותר מפעוטות וילדים. לכן לפני כל טיפול או בדיקה שעלולים להסב כאב מורחים על עור הפג משחת הרדמה מקומית. בשל עורם הדק והזעיר, המשחה אפקטיבית יותר והשפעתה חזקה יותר בפגים לעומת מבוגרים וילדים. בנוסף, לפני ביצוע פרוצדורות כואבות יתנו לתינוק בדרך כלל מעט מי סוכר. 
הצוות משתדל לרכז את כל הבדיקות ולבצען בבת אחת כדי להימנע מדקירת הפג שוב ושוב לאורך היום. לרוב ייערכו הבדיקות כאשר אחד ההורים מחזיק בילד (בעדיפות לאם) ותוך כדי האכלה, ורק בפרוצדורות מורכבות וכואבות יותר יקבל הפג משככי כאבים לפי המלצת הרופא המטפל. 
אולם הטיפול המשמעותי ביותר שניתן לתינוק בעת שהותו בפגייה הוא המגע. מחקרים רבים הוכיחו שליטוף ומגע מרגיעים את חילוף החומרים בגוף ומקלים על הפג. פגים שמקבלים הרבה מגע וחיבוקים גדלים מהר יותר ובקצב טוב יותר. לכן הפגייה של שערי צדק היא אחת הבודדות בה אין הגבלה על שעות הביקור. ההורים שותפים מלאים להליך הטיפולי ומסייעים באמצעות חיבוקים, נשיקות, מגע וליטופים, וככל שמתאפשר - שיטת הקנגורו (הידועה גם כשיטת עור לעור). בשיטת הקנגורו עור התינוק מוצמד לעור האב או האם ומסביבם שמיכה. השיטה הוכחה שוב ושוב כתורמת להתפתחות הילד ומסייעת לא פחות מטיפול רפואי קונבנציונלי. 
עוד מקפידים בפגייה לספק לתינוקות סביבה מוגנת ומבודדת מרעשים ומאור חזק שכן מערכות גופם עוד לא בשלות מספיק כדי להכיל הרבה ריגושים. לפעמים משמיעים להם מוזיקה נעימה ומפזרים ריח עדין, שהוכחו גם הם כתורמים להרפיית התינוק, להורדת המטבוליזם ולהשראת נינוחות כללית.