כנס פתיחת סדנאות התמודדות לילדים ובני-נוער עם מחלות מעי דלקתיות המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים, המרכז הרפואי שערי צדק
אוקטובר 2018

ביום חמישי בערב בתאריך 18.10.2018 נפגשו כמאתיים ילדים, בני נוער והוריהם מרחבי הארץ המתמודדים עם מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית לכנס השנתי האחד עשר ע"ש ד"ר יוסף פבר ז"ל. הכנס החגיגי פתח את שנת הפעילות של סדנאות התמודדות לילדים ולבני הנוער והוריהם של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק.
המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק מקיים, זו השנה האחת עשרה, סדרת מפגשים עם הילדים והוריהם, במטרה לשפר את יכולת ההתמודדות של הילדים עם המחלה, וכן כדי לתת מענה לילדים ולהורים בשאלות בנושאים הקשורים למחלות.המשתתפים עברו בין תחנות מידע שאוישו על-ידי נציגים מהמרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ומהעמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית בנושאי תזונה, הטבות בבית הספר, זכויות סוציאליות וגיוס לצה"ל הם התכבדו בארוחת ערב חגיגית ומנה אחרונה טעימה מטעם ארגון "שמחה לילד" . 

פרופ' דן טרנר, מנהל המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק בירך את המשתתפים ואליו הצטרפה לברכות הגב' סילבי עומר, מנכ"לית העמותה לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית בישראל.


 
בתום דברי הפתיחה והברכות הילדים ובני הנוער התפצלו לשלוש קבוצות גיל בסבב בין תחנות: 
תחנת גרפיטי שבה אומן גרפיטי לימד את הילדים איך לצייר גרפיטי על קיר.  יצירת האומנות תוכננה מבעוד מועד על-ידי האומן.  לאחר הסבר של האומן, קיבל כל  ילד ספריי צבע וצייר על הקיר. הילדים הופתעו לגלות בסוף הערב את היצירה המדהימה שהתקבלה. 


קבוצה נוספת של ילדים התנסתה בריקוד קפוארה ברזילאי. המוסיקה היתה מקפיצה והילדים רקדו, קפצו ולמדו שבאמצעות ריקוד הקפוארה ניתן לחזק את השרירים ולהיות יצירתיים בשימוש בגוף. הריקוד משפר את היציבות, התנועה ואפילו את הביטחון העצמי.


 
בזמן שהילדים ציירו ורקדו קבוצה נוספת של ילדים התנסתה בהלחנת מוסיקת ראפ. הילדים חיברו שירים והשמיעו אותם עם מדריך ראפ מקצועי. זה היה מצחיק ומבדר!!!    

קבוצת ההורים השתתפה בדיון מומחים בנושא רפואה משלימה ב- IBD. בדיון השתתפו ניר סלומון, מומחה ברפואה משלימה, מנהל שרותי רפואה אינטגרטיבית במכון גסטרו  במרכז הרפואי שיבא שהציג את עמדותיו וניסיונו בטיפול ברפואה משלימה ב- IBD. ד"ר אורן לדר וד"ר רפי לב–ציון מומחים לגסטרואנטרולוגיית ילדים במרכז הרפואי שערי צדק הציגו עמדות שונות. בסיום הדיון ענת חורש אחות IBD  ילדים בשערי צדק הציגה את פעילותה במכון לגסטרו ילדים ואת נכונותה לסייע למטופלים בכל דבר ועניין.הערב נחתם במופע סטנדאפ מצחיק במיוחד עם אמיר הורוביץ,הסטנדאפיסט המפורסם, ששימח והצחיק את הילדים והוריהם.
סדנאות ההתמודדות למטופלי IBD מתקיימות כל שלושה שבועות לאורך השנה בהנחיית טובי הפסיכולוגים של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק. יוזמה זו מבטאת את התפיסה הכוללת של המרכז, המלווה את המטופל ואת משפחתו בכל היבטי החיים עם המחלה. לסדנאות יש תפקיד חשוב בהקניה של כלים מקצועיים להתמודדות עם השלכות המחלה על התפקוד האישי, החברתי והמשפחתי. בקבוצות פוגשים המטופלים, אנשים אחרים שמבינים את מצבם ללא צורך להסביר להם, כי הם בדיוק באותה סירה. 
הסדנאות ממומנות על ידי המרכז לקרוהן וקוליטיס בשערי צדק בעזרת תרומות ופתוחות ללא עלות למשפחות מכל הארץ, גם אלו אשר אינן מטופלות במרכז. 
כולם מוזמנים להירשם!
ניתן להצטרף דרך מזכירות המכון (tamaral@szmc.org.il(  גם לקבוצות הפייסבוק הסגורות והסודיות שפתוחות לילדים ובני נוער עם קרוהן וקוליטיס וגם לקבוצה הנפרדת להורים.

 

התמונות באדיבותה של הצלמת ענת רובינשטיין.