אירוע הקיץ השישי השנתי של ילדי הקרוהן והקוליטיס והוריהם

סדנת מאסטר שף בהנחיית השף עומר מילר וחן ואלון מ'בייק אוף ישראל' לילדי קרוהן וקוליטיס בשערי צדק

המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק
בשיתוף העמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית
יוני 2016

ביום שישי בתאריך 17.6.2016 התכנסו במרכז הרפואי שערי צדק כ- 200 ילדים ובני נוער והוריהם מרחבי הארץ המתמודדים עם מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית לאירוע פתיחת הקיץ החגיגי.האירוע חתם את שנת סדנאות ההתמודדות השמינית שמקיים המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק מדי שנה, ובשיתוף עם העמותה הארצית לתמיכה בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית. במסגרת האירוע השתתפו הילדים וההורים בסדנת מאסטר שף בהנחיית השף עומר מילר ומשתתפי תכנית הריאליטי 'בייק אוף' ישראל, בני הזוג, חן ואלון קורן.האירוע נפתח בקבלת פנים חגיגית שנערכה לכבוד המשתתפים. פרופ' דן טרנר, מנהל  המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק, ברך את המשתתפים בהרצאה שהוקדשה למקום התזונה במחלות מעי דלקתיות בילדים, בדגש על שליטה על פעילות המחלה, גדילה ובריאות העצם. הילדים והוריהם חולקו לקבוצות בישול בעמדות הרבות שהוכנו עבורם, בהדרכת השף עומר מילר  ובעזרה אינטנסיבית של עובדי המטבח של שערי צדק הכינו יחד מנות ראשונות, עיקריות ואחרונות. אליהם הצטרפו השפים חן ואלון שהדגימו בפני הילדים קינוח מיוחד. השף עומר מילר שיתף את המשפחות בחוויותיו האישיות כמי שלא נותן למחלה למנוע ממנו להגשים את שאיפותיו ולחיות נפלא. את חיבתו לתחום המזון פיתח בתקופת גיל ההתבגרות, בה שנים היה מוגבל לפורמולות מזון בלבד בגלל המחלה. 
בזמן שהמאכלים נאפו בתנור, התאספו ההורים והילדים להרצאה של  פרופ' דן טרנר על אמונות ועובדות בקרוהן וקוליטיס כיבית.השאלות הרבות שעלו מההורים הדגימו את הכמיהה לידע על הקשר בין התזונה למחלה. מלבד חוויה הקולינרית זכו המשתתפים גם לפעילות גופנית בשיעור זומבה שהתקיים במקום עם תום מלאכת הבישול. לבסוף, התכנסו המשתתפים לארוחה חגיגית משותפת שהתבססה, כמובן, על התבשילים שכולם הכינו. עם תום האירוע קיבלו המשפחות ערכת שף אישית של כובע שף וסינר במתנה. פרופ' טרנר מסביר: "חשיבות הסדנה היא בחיבור הרב-תחומי בין מומחים מובילים בבישול בין אנשי רפואה מובילים בטיפול במחלות מעי דלקתיות בילדים. במקום לדבר על תזונה מותרת או אסורה במחלות מעי דלקתיות, הוגדרו מספר מצבי מחלה שונים (כגון רגיעה מול מחלה פעילה, ומחלה של המעי הדק מול מחלה של המעי הגס) והצוות התאים מתכונים לאניני טעם לכל אחד מהמצבים. זוהי מחשבה פורצת דרך בכל הנוגע להמלצות תזונה במחלות קרוהן וקוליטיס כיבית. אין ספק כי לתזונה מקום חשוב בהתהוות המחלה ובטיפול בה, אך גם חשוב להקפיד שלא להגביל את הילדים במקום בו אין עדות טובה להשפעה מיטבית. זאת, כדי לא לפגוע לחינם באיכות חייהם וכדי לוודא שהילדים מקבלים את כל מרכיבי המזון החיוניים כל כך לגדילה". 
אירוע הקיץ הוא חלק מהסדנאות שמתקיימות בהצלחה רבה בהמשך כל השנה במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים.בסדנאות משתתפים בני נוער רבים והוריהם מכל רחבי הארץ שמספרם הולך וגדל בכל שנה. הפסיכולוג אודי דנקר עם הפסיכולוגית החינוכית רפואית דורית בן-גד אלבז נפגשים בשערי צדק מדי שלושה שבועות למגוון פעילויות בקבוצות נפרדות לפי גילאים. כחלק מהקבוצה מועברת פעילות של טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, שהוכחה כיעילה במחלות מעי דלקתיות. ההורים נפגשים בנפרד עם הפסיכולוגית קרן גריידי לפעילויות המתמקדות בתמיכה הדדית והורות לבני נוער עם מחלה כרונית. בין המפגשים השיח ממשיך בקבוצות סגורות, ייעודיות ונפרדות לבני נוער ולהורים בפייסבוק של המרכז.

 

אנו מזמינים ילדים ובני נוער עם קרוהן וקוליטיס כיבית והוריהם מכל הארץ להצטרף לפעילויות הייחודיות של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק לכל אורך השנה וללא עלות!

ואל תשכחו לבקש להצטרף לקבוצות הפייסבוק הסודיות והסגורות של בני הנוער וההורים.

תודה לכולם ולהתראות בשנת הסדנאות הבאה!  

לצפייה בתמונות מהאירוע לחצו כאן באדיבות הצלם ליאור דסקל ​
לצפייה בסרטון מהאירוע לחצו כאן