סדנת מאסטר שף בהנחיית השף יובל אטיאס 
המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק

פברואר 2018

בתאריך 26.2.2018 התכנסו בבית הספר לבישול טעמים כמאה ילדים ובני נוער והוריהם מרחבי הארץ המתמודדים עם מחלות קרוהן וקוליטיס כיבית לסדנת מאסטר שף.
האירוע הינו חלק ממערך סדנאות ההתמודדות שמקיים המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים ע"ש אן וג'ו טרנר במרכז הרפואי שערי צדק זו השנה העשירית. במסגרת האירוע השתתפו הילדים וההורים בסדנת מאסטר שף בהנחיית השף יובל אטיאס. 
"לתזונה נכונה יש תפקיד חשוב ביותר בניהול מחלות מעי דלקתיות, בייחוד בילדים" אמר בפתיחה פרופ' דן טרנר, מנהל המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק. השף הכין מתכונים בשיתוף עם רונית דדוש, הדיאטנית של המרכז שמתאימים לפעילות המחלה. האם ניתן לאכול בריא וגם בכיף? הילדים התפצלו לקבוצות עבודה ויצאו לבחון את השאלה..... המתכונים שהותאמו לסדנה כללו מנות ראשונות כמו פוקאצ'ה מקמח כוסמין וסלט טאבולה. מנות עיקריות כמו תבשיל עוף בסגנון תאילנדי , מג'דרה, קרוקט תפוח אדמה  ומרק קובה. לקינוח הכינו הילדים מאפינס שוקולד ועוד קינוחים טעימים.
אבל המתכון הכי מוצלח כלל את שילוב הילדים ובני הנוער עצמם... הם צחקו, בישלו, הכירו חברים חדשים ולמדו שבישול בריא זה כיף.בזמן שהילדים גילו מטעמים, התיישבו ההורים עם פרופ' טרנר לשיחה על מצבי המחלה השונים (כגון רגיעה מול מחלה פעילה, ומחלה של המעי הדק מול מחלה של המעי הגס) ועל חשיבות התזונה בהתהוות המחלה ובטיפול בה. חשיבות התזונה הודגשה מצד אחד אך גם חשוב לא להגביל את הילדים אם אין צורך בכך ולוודא שהילדים מקבלים את כל מרכיבי המזון החיוניים כל כך לגדילה. למרות שאין עדיין מספיק עדויות לבניית תזונה אידיאלית במחלת קרוהן, נסקרו מחקרים שונים שנותנים כוון לבחירת מוצרי מזון, כמפורט בספר המתכונים "גם טעים גם בריא" של עומר מילר אלינוער רבין ופרופ' טרנר. 
בהרצאה נכחו גם הגב' ענת חורש, אחות IBD והגב' רונית דדוש, דיאטנית קלינית של המרכז לקרוהן וקוליטיס שענו על שאלות בענייני תזונה והתמודדות עם המחלות.
ומה בנוגע לשאלה הראשונה? המממ....לא נשאר אוכל על השולחן בסיום הניסוי כדי לבחון את התשובה....:)


 

אירוע מאסטר שף הוא חלק מהסדנאות שמתקיימות בהצלחה רבה בהמשך כל השנה במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים. בסדנאות משתתפים בני נוער רבים והוריהם מכל רחבי הארץ שמספרם הולך וגדל בכל שנה. הפסיכולוג אודי דנקר עם הפסיכולוגית החינוכית רפואית דורית בן-גד אלבז נפגשים בשערי צדק מדי שלושה שבועות למגוון פעילויות בקבוצות נפרדות לפי גילאים. כחלק מהקבוצה מועברת פעילות של טיפול קוגנטיבי-התנהגותי, שהוכחה כיעילה במחלות מעי דלקתיות. ההורים נפגשים בנפרד עם הפסיכולוגית קרן גריידי לפעילויות המתמקדות בתמיכה הדדית והורות לבני נוער עם מחלה כרונית. בין המפגשים השיח ממשיך בקבוצות סגורות, ייעודיות ונפרדות לבני נוער ולהורים בפייסבוק של המרכז.
אנו מזמינים ילדים ובני נוער עם קרוהן וקוליטיס כיבית והוריהם מכל הארץ להצטרף לפעילויות הייחודיות של המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק לכל אורך השנה וללא עלות!
ואל תשכחו לבקש להצטרף לקבוצות הפייסבוק הסודיות והסגורות של בני הנוער וההורים (שם הקבוצה הפתוחה - ילדי קרוהן וקוליטיס בישראל).לצפייה בתמונות מהאירוע לחצו כאן באדיבות הצלמת ענת רובינשטיין
הסדנה היתה בחסותה האדיבה של חברת יאנסן

תודה לכולם ולהתראות בסדנאות הבאות!
(כרזת ההזמנה לאירוע)