בכוח המחשבה: העצמה בערב פתיחת שנת סדנאות התמודדות לנוער עם קרוהן וקוליטיס


כנס פתיחת שנת הפעילות של סדנאות ההתמודדות לילדים עם קרוהן וקוליטיס
המרכז הרפואי שערי צדק
נובמבר 2011

לצפייה באלבום התמונות מהאירוע
לצפייה בסרטון האירוע


ביום חמישי, 3 בנובמבר 2011, נפגשו למעלה מ-180 ילדים ובני נוער מרחבי הארץ המתמודדים עם מחלות קרוהן וקוליטיס והוריהם בכנס השנתי הרביעי ע"ש ד"ר יוסף פבר ז"ל, הפותח שנת פעילות נוספת של סדנאות התמודדות לבני הנוער החולים. קבוצות נוער המחולקות לפי גיל עברו סדנאות ייחודיות להם בעוד ההורים חוו פעילויות מקבילות בנושאים המעסיקים אותם.
 

כוח המחשבה - תמונה קבוצתית 


ההתרגשות בכנס הפתיחה הייתה גדולה. כמחצית מן המשתתפים היו ותיקים אשר ציפו בכיליון עיניים לפגוש שוב את חבריהם. האווירה הייתה משפחתית וחגיגית, פנים מוכרות ניבטו מכל עבר, וההורים הוותיקים שמחו על ההזדמנות לפגוש משפחות חדשות וותיקות כאחד. המשתתפים החדשים חשו מיד בחיבוק החם של קבוצת אנשים עמם יש להם חוויה עמוקה משותפת. האווירה המיוחדת אפשרה לדון בנושאים כאובים בחיוך של מביני דבר ואפילו בצחוק פרטי.
השנה עמד האירוע בסימן כוח המחשבה המבטא את תפיסת העולם כי לכל אחד מאתנו האפשרות לשלוט בגוף, במחשבות, במצב הרוח ואפילו בהתמודדות עם המחלה על ידי חשיבה אחרת, חיובית. השפעות הדדיות של גוף ונפש תמיד היו מרכיב חשוב בסדנאות של המרכז לקרוהן וקוליטיס בשערי צדק ובערב זה הועלה כוח המחשבה על נס, תוך הנחלת תובנות לגבי חיי היום- להורים ולילדים.
לאחר ארוחת ערב משותפת, התכנסו ההורים והילדים לדברי פתיחה וברכות של פרופ' דן טרנר, מנהל המרכז למחלות מעי דלקתיות בילדים והיחידה לגסטרו ילדים בשערי צדק, הוגה ויוזם הסדנאות, שהזכיר לבני הנוער כמה הם אמיצים וראויים להערכה על ההתמודדות המאתגרת מדי יום. במעמד זה ברך גם מנכ"ל בית החולים פרופ' יונתן הלוי את הנוכחים וכבכל שנה, גם יו"ר העמותה לקרוהן וקוליטיס בישראל עו"ד אייל צור העלה על נס את פעילות המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בשערי צדק בזכות הפעילות המתמשכת חסרת התקדים לרווחת בני הנוער החולים. (לשעבר) מזכירת היחידה לגסטרו ילדים גב' קרן מתיתיהו הקריאה מכתב מרגש למשפחות החולים מנשיא המדינה מר שמעון פרס לרגל כנס הפתיחה.

 

כוח המחשבה - סדנת יוגה צחוק


בתום דברי הפתיחה נפתחו הסדנאות המקבילות לילדים ולהוריהם. מקור המשיכה העיקרי לילדים הוא השייכות לקבוצה, המפגש עם החברים וההרגשה המיוחדת שהם לא לבד. הילדים חולקו לשתי קבוצות גיל מקבילות: קבוצה אחת מתחלפת התנסתה בסדנת "יוגה צחוק" בה למדו את כוחו של הצחוק (והחשיבה החיובית) בשיפור הביטחון העצמי והדימוי העצמי, בצמצום ביישנות וביצירת מצב מחשבתי רגוע יותר.
במקביל, הקבוצה השנייה פגשה את הפסיכולוג אודי דנקר אותו רוב הילדים הכירו היטב מסדנאות ההתמודדות שמתקיימות כל חודש בשערי צדק בשנים האחרונות. אודי עצמו משמש מודל לחיקוי לבני הנוער ומקור אין-סופי להשראה. בשיח גלוי ותומך העלו הילדים אסוציאציות מחיי היום-יום והתאמנו במשחקי תפקידים שעוזרים להתחבר לכוחות הפנימיים דרך בדיחות והומור פרטי. אודי סיפר שהייתה "שיחת מתבגרים ברמת פתיחות גבוהה מאד, שיחה ללא מעצורים, כנה וחשופה. הילדים הרגישו שצריך להספיק לדבר על כמה שיותר נושאים לפני שתיגמר הסדנה."
באותו הזמן, ההורים האזינו להרצאתו של פרופ' ערן גולדין, מנהל המערך הגסטרו-כירורגי בשערי צדק, אודות הערך המוסף של הטיפול במרכז מצוינות רב-תחומי, כפי שהוקם בשערי צדק. פרופ' גולדין הדגיש את החשיבות של הקשבה יתרה לחולה ולתיאוריו במקום לרוץ לבדיקות חודרניות אין-סופיות. בהמשך, ד"ר יאיר עינת, פסיכולוג קליני של המתבגר, ערך דיון פתוח בנושא מקומם של ההורים בהתמודדות עם המחלה, במהלכה הזכיר את המודל הרפואי והמודל הפסיכולוגי בהתמודדות עם מחלות מעי דלקתיות בילדות. ד"ר עינת דיבר על החשיבות שבהבנת התהליכים שהילד חווה על מנת לדעת איך לתמוך בו בצורה הטובה ביותר, תוך שהוא מעלה דוגמאות ספציפיות. ד"ר עינת הדגיש את ערך ההשתתפות בסדנאות כמקור לכלים להתמודדות והבנה וכמפלט לצורך בשיתוף, הן לילדים והן למשפחות.

לאחר מכן נערך פאנל מומחים של חלק מצוות המרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים בהובלתו של פרופ' דן טרנר ובהשתתפות גב' מירי פרנק (עובדת הסוציאלית), גב' יעל גרינברג (אחות ראשית), גב' רונית דדוש (דיאטנית) וד"ר יאיר עינת (פסיכולוג). הפאנל ענה על שאלות בנוגע לתזונה, טיפול תרופתי, התמודדות עם כאב ועוד.

 

כוח המחשבה - אמן החושים שימי אטיאס בהופעה


בסיום הערב חזרו הילדים וההורים לשבת יחד באודיטוריום להופעתו של אמן החושים הטלפת שימי אטיאס (שהשתתף בגמר של "היורש" עם אורי גלר). רגע לפני ההופעה חיכתה הפתעה לילדים - דוכן ופל בלגי וקרפ צרפתי אשר נתרם ע"י עמותת "שמחה לילד". לא היו מאושרים מהם באותם רגעים מתוקים ונוטפי שוקולד.
 

כוח המחשבה - משתתפים בהופעתו של שימי אטיאס


אין מילים לתאר את החוויה הסוחפת של ההופעה, שהשאירה את הקהל מרותק לכיסאותיהם. היה זה מופע אינטראקטיבי ששיתף את ההורים והילדים ושילב קריאת מחשבות, חיזוי העתיד, הזזת חפצים בכוח המחשבה, דמיון מודרך והכול היה מתובל בהומור וקטעי בידור מרתקים. תוך כדי המופע פנה שימי אטיאס למשפחות וסיפר להם ב"סוד" כי שום דבר ממה שראו לא קשור לכוחות על-טבעיים. הכל תוצאה של אימון המחשבה מה שמלמד כי בעזרת אימון נכון אפשר "לעבוד" על החושים ועל החומר. שימי האיץ בילדים לדבוק בחלומותיהם, להאמין שאפשר ולא לוותר גם במצבים קשים של המחלה.
הכנס שימש יריית פתיחה לשנה גדושה וחווייתית של מפגשי התמודדות המתקיימים אחת לחודש בשערי צדק.


פרופ' דן טרנר וצוותו הבין-תחומי במרכז לקרוהן וקוליטיס בילדים במרכז הרפואי שערי צדק עומדים לרשות הילדים והוריהם בכל עת (להזמנת תורים 02-6555307/634). יוזמת סדנאות התמיכה מצטרפת למכלול הגישה הטיפולית לפיה הנער/ה והמשפחה זכאים לתמיכה, לייעוץ ולאוזן קשבת בכל היבטי החיים עם המחלה, ולא רק לטיפול תרופתי. הסדנאות נערכות פעם בשלושה שבועות במהלך כל השנה במרכז הרפואי שערי צדק ופתוחות למטופלים מכל הארץ בעלות סמלית. 
 

תודה לחברות שנתנו חסות לערב מיוחד זה:
כוח המחשבה - נותני חסות